PNL va funcționa în continuare conform statutului adoptat în iulie 2025, au stabilit joi, într-o întâlnire informală, liderii partidului, după decizia Tribunalului care a suspendat hotărârile luate de Congresul extraordinar din 21 iunie.
Decizie de ultimă oră: PNL revine la statutul din 2025
Conducerea restrânsă a PNL s-a reunit joi seară în ședință, pentru a stabili următorii pași, după ce Tribunalul București a dat dreptate Taberei Veștea și a suspendat hotărârile Congresului de pe 21 iunie. Deși instanța cere repunerea pe funcție a vechilor lideri din conducerea PNL, aceștia nu au fost chemați la ședința partidului.
Temele de discuție la întâlnirea liderilor PNL au fost analiza situației partidului și a funcționării PNL în urma deciziilor Tribunalului București și pregătirea pentru sesiunea parlamentară extraordinară, respectiv adoptarea legislației din PNRR pentru îndeplinirea jaloanelor asumate de România.

Poziția oficială a Partidului Național Liberal
„Ca efect al suspendării de către Tribunalul București a deciziilor Congresului din iunie 2026, PNL va funcționa în continuare conform statutului adoptat în iulie 2025. Aspectele juridice rămân o prioritate pentru Partidul Național Liberal. Opinia generală a fost aceea că deciziile luate la ultimul Congres respectă întru totul spiritul și litera legii”, arată Partidul Naţional Liberal într-un comunicat transmis pe pagina de Facebook.
Totodată, în perioada imediat următoare vor fi analizate soluțiile pentru menținerea direcției PNL pe linia votului covârșitor al membrilor partidului, menționează sursa citată.
Prioritățile guvernării: PNRR și stabilitatea politică
„Trebuie să rămânem consecvenți, responsabili și să ținem partidul pe direcția în care să ne putem întâlni cu fruntea sus cu cetățenii, inclusiv în 2028. Dacă repetăm greșelile trecutului, înseamnă că nu am înțeles ce s-a întâmplat și de ce suntem în situația de astăzi”, a declarat președintele PNL, Ilie Bolojan.
Totodată, Ilie Bolojan a subliniat că partidul își asumă în continuare responsabilitatea guvernării și a administrării țării în condiții dificile.
„În acest context, preşedintele PNL a arătat că cea mai importantă prioritate rămâne închiderea PNRR, respectiv adoptarea în Parlamentul României a proiectelor esenţiale pentru respectarea jaloanelor asumate de România. PNL îşi va asuma responsabilitatea pentru adoptarea proiectelor necesare îndeplinirii jaloanelor PNRR şi consideră că întreaga clasă politică trebuie să facă acelaşi lucru”, se mai arată în comunicatul PNL.
Contextul hotărârii Tribunalului București
Tribunalul București a admis miercuri o nouă acțiune introdusă de „puciștii” din Partidul Național Liberal și a dispus suspendarea hotărârilor luate de Congresul extraordinar din 21 iunie, prin care a fost adoptat un nou Statut și a fost aleasă o nouă conducere.


