Răzbunare în Slatina: Bărbat reținut pentru o agresiune

Ionut Jifcu
Three men walking away from the camera, one in a police uniform labeled POLITIA, near a white van at an outdoor area.

Totul a început în noaptea de 24 spre 25 mai 2026. Polițiștii din cadrul IPJ Olt au primit un apel prin 112, în care un tânăr de 26 de ani reclama un atac violent. Victima se afla într-o stație PECO din Slatina când a fost amenințată și stropită cu un lichid.

Echipajele deplasate la fața locului au demarat verificările imediate. Inițial, dosarul penal a fost întocmit pentru infracțiunile de lovire sau alte violențe și amenințare. Agresorul a dispărut atunci de la fața locului, forțând polițiștii să declanșeze o amplă acțiune pentru identificarea lui.

Poster pentru Jona Clinic Craiova: echipă de medici dentiști în halate verzi, textul 'ZâMBEȘTI CU ÎNCREDERE!' și 'ACUM ÎN CRAIOVA!', listă de servicii și date de contact (021 9038, Str. Aries 34).

Schimbarea încadrării juridice

Investigațiile ulterioare, derulate de polițiștii din Slatina cu sprijinul colegilor din Drăgănești-Olt, au oferit o nouă perspectivă asupra motivului agresiunii. Se pare că atacul nu a fost un gest izolat, ci o acțiune premeditată.

„În urma administrării probatoriului, s-a dispus schimbarea încadrării juridice a faptelor din infracțiunile de lovirea sau alte violențe și amenințare în infracțiunea de răzbunarea pentru ajutorul dat justiției, întrucât agresiunea ar fi fost comisă pe motiv că persoana vătămată ar fi sesizat organele de urmărire penală într-o altă cauză penală”, a transmis Inspectoratul de Poliție Județean Olt.


Suspectul, în arest preventiv

După identificarea și prinderea suspectului de 31 de ani, pe numele acestuia a fost emisă o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe data de 25 iunie 2026. Bărbatul a fost introdus direct în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă.

Astăzi, 26 iunie, suspectul urmează să ajungă în fața magistraților de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Slatina. Procurorii vor propune instanței luarea unei măsuri preventive, în funcție de gravitatea faptei comise și de probele strânse la dosar.

author avatar
Ionut Jifcu
Are peste 16 ani de experienţă în presă, perioadă în care a acoperit cele mai diverse domenii, de la eveniment la politică, şi în care a văzut tot ce se putea vedea. A bifat colaborări cu Mediafax sau Realitatea PLUS, iar de curând experimentează ce înseamnă realizarea de emisiuni TV. Ne promite, însă, că prima sa dragoste - presa scrisă - n-o va lăsa niciodată
Distribuie acest articol