Dezvoltare Urbană Slatina (DUS), societatea Primăriei condusă de Andrei Bălan, a atribuit recent un contract de 145.345,60 euro pentru amenajarea a două locuri de joacă. Suma de 72.672,8 euro per obiectiv, comparabilă cu prețul unei locuințe, a fost atribuită direct către PARDOSELI OTTO GROUP S.R.L.

„Lucrari de amenajare locuri de joaca Realizat in diverse culori la alegerea beneficiarului. Sistemul include montaj, materiale si transport conform oferta. Realizate cu garantie conform fiselor tehnice”, se arată în anunțul de pe site-ul de achiziții publice.
Ascensiunea PARDOSELI OTTO GROUP sub noua administrație
Datele SICAP indică o corelație între succesul firmei lui Marius Firu și schimbările politice locale. După un 2023 modest, firma a înregistrat un vârf financiar în 2025, acumulând 42 de achiziții directe de 3,37 milioane lei.
„Motorul principal al acestor încasări este chiar DUS, care a oferit 16 contracte directe firmei controlate de Firu, totalizând peste 1,15 milioane lei”, se arată în analiza datelor publice. Specialiștii avertizează că fragmentarea contractelor pentru a evita licitațiile este o practică îngrijorătoare.
Riscuri privind transparența banilor publici
Concentrarea contractelor la o singură entitate, cum ar fi cazul din 18 august 2025, când firma a obținut peste 600.000 lei prin achiziții succesive, ridică semne de întrebare. Această dependență de contractele publice, extinsă și în localități precum Studina, conturează un model de afaceri fără concurență reală, punând sub semnul întrebării legalitatea și oportunitatea modului în care sunt cheltuite resursele comunității.







