Un bărbat din județul Gorj este cercetat pentru fals în înscrisuri oficiale, uz de fals și înșelăciune, după ce ar fi întocmit polițe RCA false și ar fi falsificat un certificat de cazier judiciar. Documentele ar fi fost utilizate în mai multe situații, inclusiv în relația cu instituții publice. Inițial reținut, acesta a fost plasat ulterior sub control judiciar pentru 60 de zile, iar ancheta continuă sub supravegherea procurorilor.
Anchetă privind documente falsificate în Gorj
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Gorj au reținut un bărbat de 34 de ani, din comuna Bălești, într-un dosar complex de falsuri și înșelăciune.
Ce au descoperit anchetatorii
Polițe RCA și cazier judiciar falsificate
Din cercetările efectuate a reieșit că, în perioada 2022–2025, bărbatul ar fi întocmit în fals două polițe de asigurare obligatorie RCA.
Acestea ar fi fost ulterior înmânate unor proprietari de autovehicule, care le-ar fi folosit în circulația rutieră.
De asemenea, ancheta a relevat că acesta ar fi falsificat un certificat de cazier judiciar, document utilizat ulterior pentru participarea la un concurs organizat de o instituție publică.
Infracțiuni reținute de polițiști
Mai multe capete de acuzare
Pe numele bărbatului au fost reținute următoarele infracțiuni:
- fals în înscrisuri oficiale (3 fapte);
- participație improprie la uz de fals (2 fapte);
- înșelăciune (2 fapte).
Măsuri dispuse în dosar
Reținere și control judiciar
Inițial, persoana în cauză a fost introdusă în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Gorj.
Ulterior, la data de 5 iunie 2026, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Târgu Jiu a dispus măsura controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile.
Ancheta continuă în Gorj
Cercetările sunt în desfășurare sub supravegherea unității de parchet competente, pentru stabilirea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale care se impun.
Citește și: Amenințări în live: intervenția polițiștilor din Târgu Jiu








