Craiova: Agresorii de la benzinărie au fost reținuți

Nedelea Raluca
Agresorii de la benzinăria din Craiova, reținuți de poliție
Agresorii de la benzinăria din Craiova, reținuți de poliție

Polițiștii doljeni i-au identificat și reținut ieri pe cei trei bărbați implicați în incidentul din 14 ianuarie din Craiova. Inițial, cazul a fost raportat ca o posibilă tâlhărie asupra unui bărbat de 48 de ani. Totuși, cercetările ulterioare au schimbat încadrarea juridică a faptelor.

Conflict spontan în loc de tâlhărie în Craiova

Anchetatorii au stabilit că totul a pornit de la un conflict spontan pe terasa stației peco. Victima a fost agresată fizic, dar nu i s-au sustras bunuri sau valori. Informația infirmă suspiciunile inițiale de jaf.

Cei trei bărbați reținuți au vârste între 17 și 37 de ani. Aceștia sunt cercetați acum sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova.

Acuzații oficiale și măsuri preventive

Pe lângă violențele exercitate, agresorii sunt acuzați și de tulburarea ordinii publice. Incidentul a avut loc într-un spațiu public frecventat, afectând liniștea cetățenilor. Un bărbat de 48 de ani din Craiova, a alertat autoritățile că a fost tâlhărit de 4 persoane în timp ce se afla pe terasa unei stații peco din oraș. Totul a pornit de la un conflict spontan.

Suspecții vor fi prezentați joi în fața magistraților. Aceștia vor analiza probele și vor decide măsurile preventive necesare. Poliția continuă investigațiile pentru a documenta întreaga activitate infracțională.

Declarația oficială a IPJ Dolj

„În continuarea cercetărilor privind evenimentul produs în seara zilei de 14 ianuarie a.c., pe terasa unei stații peco din municipiul Craiova, ieri, 21 ianuarie, polițiști din cadrul Secției 4 Poliție Craiova au reținut, pentru 24 de ore, trei bărbați cu vârste cuprinse între 17 și 37 de ani, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de lovirea sau alte violențe și tulburare ordinii și liniștii publice.

Din cercetările efectuate, sub supravegherea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova, s-a stabilit faptul că, în urma unui conflict spontan, cei trei bărbați l-ar fi agresat fizic pe un al patrulea bărbat, de 48 de ani, din municipiul Craiova, fără ca acestuia din urmă să-i fie sustrase bunuri sau valori.

De asemenea, prin acțiunile acestora, a fost tulburată ordinea și liniștea publică.

În cursul acestei zile, persoanele reținute vor fi prezentate Parchetului de pe lângă Judecătoria Craiova în vederea dispunerii unei măsuri preventive”, a declarat IPJ Dolj.

author avatar
Nedelea Raluca
Curioasă, ambițioasă și cu o atenție remarcabilă la detalii, ea este reporterul care nu lasă nicio întrebare fără răspuns. Ghidată de dorința de a descoperi mereu adevărul și de curajul de a încerca experiențe noi, transformă fiecare subiect într-o poveste autentică. Pentru ea, curiozitatea nu este un risc, ci motorul care o împinge să exploreze dincolo de aparențe, asigurându-se că nicio informație esențială nu îi scapă niciodată
Distribuie acest articol