duminică, octombrie 6, 2024

Etapă favorabilă liderului

Vecine de clasament, AS Recolta Dănceu şi AS Corcova au remizat, scor 2-2, în derbiul etapei a XV-a, iar egalul a depărtat cele 2 pretendente la titlul la 12, respectiv 13 puncte, de lider.

Deşi s-au aflat în inferioritate numerică încă din minutul 20, când Florin Piciorgros a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, gazdele au condus cu 2-0 la pauză, prin golurile lui Cătălin Chirfot (29) şi Cosmin Tăerel (44). AS Corcova a reuşit să egaleze în partea secundă, prin Dumitru Schinteie (64) şi Gheorghe Truşconiu (83), dar remiza e în defavoarea ambelor echipe, care par ieşite definitiv din lupta pentru primul loc. Egalul a păstrat Recolta Dănceu pe ultima treaptă a podiumului, dar fosta campioană din 2013 s-a depărtat la 12 puncte de lider.

Strehaia a remizat la Șimian

CS Pandurii a profitat şi de remiza albă înregistrată de ocupanta locului secund CS Strehaia la Șimian. Astfel, echipa din Cerneţi s-a distanţat la 7 puncte în fruntea clasamentului, după ce s-a impus cu 3-0 la Căzăneşti, prin golurile lui Andrei Enea (5, 32) şi Mădălin Mătăsăreanu (90). Fără să influenţeze lupta pentru titlu, ultimul meci al etapei a XV-a nu s-a jucat, deoarece Dunărea Gruia nu a mai ajuns la Cujmir, invocând faptul că mijlocul de transport cu care făcea deplasarea s-a defectat pe drum.