Din nou la cursuri

Redactia

Peste 20.000 de studenţi ai Universităţii din Craiova au început ieri un nou an de studiu. Dintre aceştia, 4000 au trecut pentru prima oară pragul instituţiei de învăţământ superior, iar 2.000 de absolvenţi urmează acum cursuri de masterat.
Festivitatea de deschidere a avut loc şi la Universitatea din Craiova. Sala albastră a Universităţii din Craiova unde a avut loc evenimentul de deschidere, a fost arhiplină.
La manifestare au participat alături de conducerea Universităţii, reprezentanţii administraţiei locale, preşedintele CJ Dolj, Ion Prioteasa, Ionel Ciobotea, subprefectul judeţului Dolj, Cristina Calangiu, viceprimar Craiova, dar şi reprezentanţii mediului de afaceri cu care Universitatea se află în parteneriat reuşind astfel să susţină studenţii şi după terminarea studiilor.

Rectorul Universităţii din Craiova, Dan Claudiu Dănişor le-a adresat studenţilor mult succes şi i-a asigurat că au păşit într-o facultate prestigioasă, din care vor deveni oameni de seamă.
Conducerea Universităţii din Craiova a precizat că mizează foarte mult pe stagiile de practică, dorind să consolideze cât mai mult acest segment al Universităţii, astfel încât studenţii să poată aplica teoria învăţată în practică, chiar de pe băncile facultăţii.

Vreau mai întâi de toate să urăm un călduros bunvenit studenţilor care au păşit pentru prima dată pragul acestei universităţi şi să le mulţumim tuturor că au ales această instituţie de învăţământ superior. Instituţia noastră este cea mai puternică instituţie de învăţământ superior din această regiune a ţării, este de asemenea implicată în programele de cooperare internaţionale şi de cercetare ştiinţifică, dovadă fiind faptul că Universitatea pilotează la nivel regional mai multe proiecte de cercetare finanţate de fonduri europene sau de agenţia universitară a francofoniei, proiecte în care sunt implicate până la 17 ţări. Instituţia noastră oferă calitate în programele de învăţământ, licenţă, master şi de aceea este atractivă pentru absolvenţii de liceu. Universitatea a optat să menţină toate programele de studii din oferta educaţională dar să le reconfigureze în raport cu cerinţele de pe piaţa muncii, am stat cu angajatorii de vorbă şi am reîmbunătăţit programele. Am redus numărul de ore pentru a mări numărul de ore de practică pe care studenţii le fac, obţinând pentru finanţarea acestor aplicaţii practice 11 programe finanţate din fonduri europene. Cred că e important pentru toţi ca studenţii să facă practică mai mult şi să aibă timp pentru studii individuale, cred că e important ca studenţii să se autoconstruiască. Când terminaţi facultatea vi se cere să reproduceţi ideile altora, soluţii, angajatorii aşteaptă creativitate.
Dan Claudiu Dănişor, rector Universitatea din Craiova

Universitatea din Craiova investeşte în dezvoltarea unei infrastructuri de cercetare

Mai mult decât atât Universitatea din Craiova doreşte să investească cât mai mult în domeniul cercetării.

Universitatea a stabilit o prioritate, primul obiectiv care este şi urmează să fie finanţat de universitate e cercetarea ştiinţifică, vrem să dezvoltăm această infrastructură de cercetare, până în mai anul viitor vom avea funcţională această infrastructură de cercetare pe care sper să o utilizăm cu partenerii din mediul industrial, pentru a face cercetare în inginerie aplicată, am obţinut 8 milioane de euro din fonduri europene. Ne construim infrastractura pe cercetare aplicată, Universitatea are un program de dezvoltarea a infrastructurii de laboratoare la Facultatea de Mecanică, investiţia e în curs, până în decembrie 2015 va fi realizată. Studenţii de la Facultatea de Mecanică şi de la celelalte programe de studiu de la facultăţile de inginerie vor avea o clădire de laboratoare dotată la cel mai înalt standard european în care să facă cercetare pentru programele de licenţă, master, doctorat.
Rectorul Universităţii din Craiova, Dan Claudiu Dănişor

Rectorul Universităţii din Craiova a anunţat că are ca obiectiv în următorii doi ani să fie renovate toate căminele, iar studenţii să aibă condiţii de cazare ridicate la standardele europene. Până la momentul actual sunt modernizate cinci din cele 10 cămine funcţionale ale Universităţii, căminul nr. 8 se reconstruieşte din fonduri europene anul acesta, iar anul viitor va intra în procesul de reabilitare căminul nr. 9.
De asemenea, Universitatea din Craiova dispune de o bibliotecă în care se pot accesa toate bazele de date la nivel mondial, pentru aceste servicii se plătesc 100.000 de euro anual.

Dan Claudiu Dănişor: «Universitatea din Craiova va rămâne universitate, nu va înfiinţa colegii postliceale»

 Rectorul Universităţii a ţinut să precizeze că în cadrul Universităţii din Craiova nu se vor înfiinţa niciodată colegii postliceale.

Din păcate, în ultimul timp statul român a încurajat mai mult liceele teoretice decât învăţământul tehnologic şi avem un mare deficit pe piaţa muncii. Acum se încearcă remedierea acestei deficienţe a sistemului de învăţământ, inclusiv la nivel legislativ, la nivelul Ministerului Educaţiei, pentru a întări învăţământul profesional şi pentru a face colegii postliceale. Personal, nu sunt foarte încântat de ideea ca universităţile să se facă şcoli postliceale. Eu cred că universitatea trebuie să rămână universitate. Şi noi am avut această discuţie aici la Universitate, şi în Consiliul de administraţie şi în Senatul Universităţii, am avut această discuţie cu toate facultăţile. Universitatea din Craiova va rămâne universitate. Nu va înfiinţa colegii postliceale. Chiar dacă unora li se pare o oportunitate, probabil acelora care nu au suficienţi candidaţi pentru programele de studiu universitare. Nu este cazul Universităţii din Craiova. Această instituie va rămâne universitate, nu se va transforma niciodată în şcoală postliceală, indiferent de condiţiile economice noi vom promova excelenţa. Aceasta este deviza noastră şi va rămâne deviza noastră şi ne vom ţine de ea.
A concluzionat rectorul

Preşedintele CJ Dolj a spus că Universitatea din Craiova este unitatea de învăţământ superior care face cinste judeţului Dolj .

Vreau să vă spun celor care veniţi în anul I, la început de drum să aveţi noroc şi să vă îndreptaţi cu toată puterea şi forţa către studiu, vă salut pe dumneavoastră domnii profesori cu respect, să vă spun cât de importantă este Universitatea din Craiova pentru noi. Este un adevăr că între administraţia publică locală şi Universitatea din Craiova există o bună colaborare, am învăţat să atragem fondurile europene pentru că aceasta este sursa din care pot să mai vină bani în acest judeţ în mod special pentru anumite programe. Atunci când vorbim despre judeţul Dolj şi regiunea Oltenia, Universitatea din Craiova este citată dintre noi cu mare fală pentru că este unul dintre punctele forte ale judeţului nostru.
Ion Prioteasa, preşedinte CJ Dolj

Ionel Ciobotea, prefect judeţului, i-a felicitat pe studenţi că au optat să studieze la Universitatea din Craiova, oferindu-le şi câteva argumente solide pentru care merită să înveţe la Universitatea din Craiova.

Domnule rector, stimaţi membri ai Senatului, dragi studenţi este pentru mine o mare plăcere şi o onoare să particip la festivitatea de deschidere a noului an universitar în această instituţie de învăţământ superior cu tradiţie. De 67 ani Universitatea din Craiova îşi duce an de an la îndeplinire misiunea de a contribui la dezvoltarea cunoaştereii, cercetării, a ştiinţei şi culturii naţionale asumându-şi rolul social de a pregăti specialişti de înaltă calificare profesională capabili să activeze în multiple domenii atât în ţară cât şi peste hotare. Universitatea din Craiova a pus accent pe inovare, dezvoltare şi cercetare şi au accesat programele de finanţare disponibile pe aceste domenii. Universitatea din Craiova a dezvoltat parteneriate cu mediul socio-economic pentru ca pregătirea viitorilor absolvenţi să răspundă tot mai mult cerinţelor pieţei muncii. Dragi studenţi, Universitatea, prin bogata sa ofertă educaţională oferă şansa unei pregătirii de excepţie creând premisele unei cariere de succes.
Ionel Ciobotea, subprefectul judeţului Dolj

Cristina Calangiu: «Universitatea din Craiova produce resursa umană pentru mediul de afaceri»

Este un moment unic în fiecare an deschiderea anului universitar, domnul rector a consumat multă energie să aducă aminte lucrurile minunate pe care Universitatea le face crescându-şi baza materială, dotările. Sunteţi una dintre instituţiile cele mai importante şi din punct de vedere educativ dar şi din ceea ce domnul rector a scos în evidenţă, de relaţia cu economia şi cât de mult reprezentaţi în afaceri ca oraşul nostru să fie atras pentru investitori, pentru că sunteţi cei care produceţi resursa umană, pentru ca investitorii să vină într-un loc unde oamenii să fie pregătiţi.
Cristina Calangiu, viceprimar municipiul Craiova

author avatar
Redactia
Distribuie acest articol