ABA Jiu: Amenzi de 1,86 milioane lei în trei luni

ABA Jiu: Amenzi de 1,86 milioane lei în trei luni
ABA Jiu: Amenzi de 1,86 milioane lei în trei luni

Amenzi de aproape 2 milioane de lei aplicate de ABA Jiu

Administrația Bazinală de Apă Jiu (ABA Jiu) a anunțat un bilanț amplu al activităților de control desfășurate în primele trei luni ale anului 2026. În perioada ianuarie – martie, inspectorii instituției au aplicat sancțiuni contravenționale în valoare totală de 1.860.000 lei.

Rezultatele vin în contextul unui deficit semnificativ de personal, activitatea de control fiind susținută de doar cinci inspectori activi la nivel bazinal.


Peste 100 de controale efectuate în trimestrul I

Controale planificate și intervenții neanunțate

Potrivit datelor transmise de ABA Jiu, în primul trimestru al anului au fost realizate:

  • 109 controale;
  • 34 controale planificate;
  • 75 controale neplanificate;
  • 37 sancțiuni contravenționale;
  • 4 sesizări penale transmise organelor competente.

Inspectorii au urmărit respectarea legislației privind gospodărirea apelor, protejarea resurselor naturale și combaterea activităților ilegale care afectează mediul.

Acțiuni desfășurate în condiții dificile

Reprezentanții instituției au subliniat că activitatea de control s-a desfășurat în condiții operaționale dificile, generate de lipsa personalului suficient pentru efectuarea verificărilor în teren.

Cu toate acestea, ABA Jiu susține că inspectorii au reușit să mențină un nivel ridicat de eficiență și fermitate în aplicarea legii.

Mesaj ferm privind protecția mediului

Toleranță zero pentru încălcarea legii

Prin sancțiunile aplicate și dosarele penale formulate, ABA Jiu transmite un mesaj clar privind combaterea faptelor ilegale care afectează resursele de apă și mediul înconjurător.

Instituția precizează că va continua acțiunile de control și în perioada următoare, pentru protejarea patrimoniului hidrografic și respectarea legislației în vigoare.

Doar cinci inspectori pentru întreg bazinul hidrografic

Un aspect remarcat în raportul instituției este faptul că întreaga activitate de control a fost realizată de doar cinci inspectori împuterniciți să aplice sancțiuni.

Reprezentanții ABA Jiu consideră că rezultatele obținute demonstrează profesionalismul și implicarea echipelor de control, în ciuda resurselor umane limitate.

author avatar
Jurnalul Olteniei
Distribuie acest articol