O fermă ilegală de criptomonede, care funcționa într-o clădire dezafectată, a fost descoperită de inspectorii ANAF Antifraudă. În doar 9 luni, locația a consumat curent electric în valoare de aproximativ 7 milioane de lei. ANAF continuă verificările pentru calcularea prejudiciului și ia în calcul sesizarea organelor de urmărire penală.
Fermă clandestină de criptomonede, descoperită de fisc
Ferma clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare, funcționa cu peste 400 de echipamente. În nouă luni, locația a înregistrat un consum de energie electrică de 7 milioane de lei, ca o mare consumatoare, deși nu avea activitate economică.
Potrivit unui comunicat de presă ANAF, controlul a fost declanșat în urma unor analize complexe de risc și a unor verificări operative care au evidențiat neconcordanțe majore între activitatea reală desfășurată și datele declarate autorităților fiscale. La momentul verificărilor, inspectorii ANAF Antifraudă au constatat existența unei infrastructuri dedicate producerii de active digitale, operată în afara circuitului fiscal și contabil.

Consum industrial de curent electric, dar zero venituri raportate
„Un element deosebit de relevant constatat de inspectori îl reprezintă faptul că, în perioada august 2025 – aprilie 2026, locația verificată a înregistrat un consum de energie electrică estimat la aproximativ 7 milioane de lei, specific unei activități economice de amploare. Cu toate acestea, nu au fost raportate activități economice și nu au fost declarate niciun fel de venituri, rezultând elemente privind desfășurarea unor operațiuni semnificative în afara evidențelor fiscale.
Activitatea identificată era organizată astfel încât să funcționeze continuu, utilizând echipamente performante de procesare, sisteme de răcire și instalații electrice dimensionate pentru consumuri ridicate, specifice operațiunilor industriale de minare a criptomonedelor”, anunță Agenția Națională de Administrare Fiscală.
Prejudiciu uriaș și posibile dosare penale pentru evaziune fiscală
În condițiile în care activitățile economice erau realizate de către persoane care nu erau organizate în conformitate cu prevederile legale în vigoare, inspectorii ANAF Antifraudă au confiscat întreaga infrastructură utilizată pentru producerea activelor digitale, respectiv 407 echipamente de minare, în valoare estimată de peste 2 milioane de lei.
Inspectorii ANAF Antifraudă desfășoară în prezent verificări pentru stabilirea valorii veniturilor nedeclarate și a obligațiilor fiscale sustrase de la plată. În funcție de concluziile controlului, vor fi dispuse măsurile legale necesare, inclusiv sesizarea organelor de urmărire penală, dacă vor fi constatate elemente care întrunesc condițiile unei infracțiuni.

Avertismentul ANAF privind piața activelor digitale
„Economia digitală nu reprezintă o zonă fără reguli fiscale. Veniturile generate din exploatarea activelor virtuale sunt supuse obligațiilor de declarare și fiscalizare ca orice altă activitate economică. Acțiunile ANAF privind combaterea evaziunii fiscale în domeniul activelor digitale vor continua, având în vedere dezvoltarea accelerată a acestui sector și riscurile asociate utilizării unor structuri economice opace pentru ascunderea veniturilor și eludarea obligațiilor fiscale”, avertizează ANAF.
Citește și: Cum au reușit 65 de persoane din Mehedinți să își găsească un job








