Spitalul Slatina optimizează protocoalele pentru CT

Ionut Jifcu
Presenter points to a slide on a wall-mounted screen during a hospital training seminar, attendees seated in front of her.

Laboratorul de Radiologie și Imagistică Medicală din cadrul Spitalului Județean de Urgență Slatina a trecut printr-un proces important de perfecționare. Personalul medical a participat la un training axat pe optimizarea protocoalelor CT (computer tomograf), aducând tehnici europene direct în spitalul din județ.


Scanări CT mai sigure cu ajutorul unui expert din Lituania

Sesiunea de pregătire practică a fost condusă de Jane Liepa, tehnician radiolog din Lituania. Specialistul le-a prezentat colegilor din Slatina modalități avansate de efectuare a investigațiilor CT prin adaptarea examinării în funcție de specificul fiecărui pacient.

Noile metode permit obținerea unor imagini de o calitate superioară, utilizând o doză considerabil mai redusă de substanță de contrast și asigurând o viteză mult mai bună de scanare.



Formare continuă pentru diagnosticarea rapidă a pacienților

Această activitate face parte dintr-un plan strategic menit să ridice standardele unității medicale. Conducerea spitalului pune accent pe instruirea constantă a angajaților pentru a oferi un act medical modern.

Obiectivele urmărite de conducerea unității medicale

Modernizarea protocoalelor de lucru are ca scop direct siguranța celor care trec pragul laboratorului de imagistică.

„Acest training face parte din amplul program de formare continuă implementat la nivelul Spitalului Județean de Urgență Slatina. Scopul nostru este îmbunătățirea calității serviciilor medicale și creșterea capacității de diagnostic”, se arată într-o postare publicată pe pagina oficială de Facebook a Spitalului Judeţean de Urgenţă Slatina.

author avatar
Ionut Jifcu
Are peste 16 ani de experienţă în presă, perioadă în care a acoperit cele mai diverse domenii, de la eveniment la politică, şi în care a văzut tot ce se putea vedea. A bifat colaborări cu Mediafax sau Realitatea PLUS, iar de curând experimentează ce înseamnă realizarea de emisiuni TV. Ne promite, însă, că prima sa dragoste - presa scrisă - n-o va lăsa niciodată
Distribuie acest articol