Constantin Toma, atac la Olguța Vasilescu: Craiova a capotat

Delia Pătru
Constantin Toma. Foto: Facebook
Constantin Toma. Foto: Facebook

Primarul social-democrat al orașului Buzău, Constantin Toma, a lansat un atac fără precedent la adresa conducerii partidului, în contextul votului crucial privind retragerea sprijinului politic pentru premierul Ilie Bolojan. Într-un interviu pentru HotNews, edilul susține că Sorin Grindeanu acționează din „disperare” pentru a-și securiza poziția.


Constantin Toma: „Mulți din PSD gândesc ca mine, dar le e teamă”

Potrivit edilului PSD, nemulțumirea în interiorul partidului este mult mai extinsă decât pare la suprafață. Cu toate acestea, mecanismele de control ale partidului îi împiedică pe mulți să se exprime.

„N-am cum să vă dau nume, fără să le cer aprobarea, dar sunt mulți colegi și președinți de Consilii Județene, și primari și PSD-iști simpli, inclusiv viceprimari. Le este teamă pentru că, vă dați seama, pentru orice fel de alegere, președintele partidului și cel de județ semnează tot. Mie nu îmi este”, declară Constantin Toma, pentru Hotnews.ro

Acesta subliniază că utilizarea unei aplicații digitale pentru vot elimină anonimatul, forțând membrii să urmeze linia dictată de conducere: „Dacă votul de luni ar fi fost secret, cu siguranță apăreau mai multe voturi împotrivă”.

Constantin Toma spune pentru HotNews că această campanie de promovare a consultării a fost „pentru a încerca să fie convinși cât mai mulți membri de acest vot pentru eliminarea lui Ilie Bolojan”.

„Pentru că partidul nu dorește să iasă de la guvernare, acest lucru este clar. În plus, în momentul în care ajungi în Parlament, îți trebuie o masă critică, peste 50% de parlamentari, ori, tu nu-i ai. Dacă AUR nu votează cu tine, cu PSD, rămâi în ofsaid. Și atunci există o anumită teamă la conducere, chiar dacă ei au provocat-o”, spune Constantin Toma.  


Constantin Toma: PSD nu poate concura cu AUR în opoziție

Primarul Buzăului crede că liderii PSD au încercat să negocieze cu AUR, dar fără succes.

„AUR nu are interesul să ajute, pentru că, până la urmă, principalul concurent pentru ei este PSD, care e pe locul 2. Bazinul electoral al AUR s-a format și se formează în continuare din foarte mulți oameni nemulțumiți din PSD sau votanți, simpatizanți PSD”.

Toma avertizează că PSD va scădea în opoziție.

„Nu poți să faci opoziție în opoziție partidului AUR. Ei deja au câștigat scaunele din opoziție”, explică primarul Buzăului.

Scenariul debarcării lui Ilie Bolojan

Toma avertizează PNL că acceptarea condițiilor PSD ar fi o greșeală istorică. „Dacă liberalii fac această tâmpenie și își dau propriul prim-ministru afară, ar trebui să se autodesființeze. Nu se poate să-ți decidă un alt partid susținerea pentru prim-ministru”, punctează acesta.

Constantin Toma. Foto: Facebook
Constantin Toma Foto Facebook

Constantin Toma: Grindeanu ar trebui să demisioneze

Primarul PSD este convins că liderii partidului „au decis deja” înlocuirea lui Bolojan.

Întrebat despre ce se va întâmpla cu Sorin Grindeanu dacă planul eșuează, Toma afirmă:

„Evident, trebuie să-și dea demisia”.

El amintește și de sondaje care arată că Sorin Grindeanu este sub scorul partidului, în timp ce Ilie Bolojan este peste scorul PNL.

„Probabil că a apărut și această invidie… Sorin Grindeanu încearcă, cu ultimele puteri, cu disperare, să scape și de Bolojan, dar să scape, dacă va fi o victorie, și de familia Olguța și Claudiu Manda.”

Critici la adresa Olguței Vasilescu

În viziunea lui Constantin Toma, atacurile vehemente venite dinspre Craiova au la bază o comparație nefavorabilă între realizările administrative din cele două orașe.

„Cele mai puternice declarații pentru înlocuirea lui Bolojan, au plecat de la Olguța, pe urmă, susținute de soțul ei. Dar Olguța a fost cea mai agresivă vis-à-vis de Bolojan, care a făcut o frumusețe la Oradea. Ori, Craiova a capotat”, spune el. ”, susține Toma.

Toma mai spune că Olguța Vasilescu „se dorește a fi cel mai tare primar din România”, dar că acest loc este ocupat de Ilie Bolojan.

„Sunt chestii pe care nu le prea suportă doamna Olguța. Ea se dorește a fi cel mai tare primar din România, ori locul ăsta a fost ocupat pentru mult timp de acum încolo de Bolojan, care a făcut o floare din Oradea și ne-a inspirat pe toți”, crede Constantin Toma.

Constantin Toma, critic constant al conducerii PSD

Constantin Toma (67 de ani) este cunoscut pentru criticile la adresa conducerii PSD.

Recent, Sorin Grindeanu a declarat că Toma este singurul membru PSD care îl susține pe Ilie Bolojan.

„Domnul Toma de la Buzău… este singurul om, din mii, care a spus că trebuie să continuăm pe aceeași linie”, a declarat Grindeanu.

Anterior, liderul PSD l-a numit pe Constantin Toma „bolojenistul nostru”.

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol