Accident în Târgu Jiu: un șofer beat a intrat pe contrasens

Florentina Olaru
Beat la volan, a intrat pe contrasens și a provocat un accident în Târgu Jiu

Accident rutier în Târgu Jiu după ce un șofer a băut alcool

În seara de 10 februarie, un bărbat de 31 de ani din Târgu Jiu a provocat un accident pe Calea Severinului, după ce a condus băut.

Cum s-a produs accidentul

Șoferul conducea dinspre strada Termocentralei către Calea Severinului. Într-o curbă la dreapta, a pătruns pe sens opus și a intrat în coliziune frontală cu un alt autoturism, condus de un tânăr de 26 de ani din comuna Bălești.

Victime și intervenția ambulanței

În urma impactului, tânărul de 26 de ani a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Testarea alcoolemiei și măsuri legale

Polițiștii l-au testat pe șoferul vinovat, rezultând o alcoolemie de 0,77 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cauză s-a întocmit dosar penal pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, și vătămare corporală din culpă.

author avatar
Florentina Olaru
Sunt pasionată de scris, de oameni și de poveștile care merită spuse. Am absolvit Facultatea de Litere din cadrul Universității București, iar formarea umanistă mi-a oferit nu doar instrumentele limbajului, ci și responsabilitatea de a le folosi corect. Pe lângă activitatea jurnalistică, sunt și profesor de limba germană, o profesie care m-a învățat rigoarea, claritatea și importanța comunicării corecte.Experiența din educație se reflectă în modul în care fac jurnalism: cred în verificarea faptelor, în echilibru și în informarea onestă a cititorilor. Scriu despre oameni, comunități și probleme reale, convinsă că jurnalismul de calitate începe cu responsabilitatea față de adevăr și față de public.
Distribuie acest articol