Un bărbat din Gorj s-a electrocutat când a vrut să curețe drumul de crengi, după ce a atins cabluri rupte ascunse
Un bărbat de 40 de ani din Gorj a ajuns la spital cu arsuri severe după ce a încercat să elibereze carosabilul de crengi căzute în urma vântului puternic. Printre ramuri se aflau însă și cabluri electrice rupte, pe care bărbatul nu le-a observat.
Cum s-a produs accidentul
În drum spre locul de muncă, bărbatul a oprit mașina pentru a muta crengile care blocau o porțiune din șosea. În momentul în care a pus mâna pe vegetația aflată pe carosabil, a fost electrocutat imediat din cauza firelor de curent prăbușite dintr-un stâlp.
Victima, transferată de urgență la spital
Inițial, bărbatul a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu, iar ulterior a fost transferat la Craiova pentru tratament specializat. Medicii spun că are arsuri la nivelul mâinilor, însă starea lui este stabilă.
Poliția a deschis o anchetă
Autoritățile verifică împrejurările exacte ale incidentului și modul în care cablurile au ajuns pe carosabil.








