Locuri de muncă pentru Oltenia rurală: Noi întreprinderi sociale

Jurnalul Olteniei

34 de întreprinderi sociale noi în Oltenia, finanțate din fonduri europene: 136 de locuri de muncă, dintre care jumătate pentru persoane vulnerabile.

Oltenia face un pas important în dezvoltarea economiei sociale: luni, 22 septembrie 2025, au fost semnate 34 de contracte de acordare a subvenției din ajutor de minimis, în cadrul proiectului „Dezvoltarea economiei sociale în mediul rural din regiunea Sud-Vest Oltenia – START SES” (cod SMIS: 312297).

Cele 34 de întreprinderi, înființate în mediul rural, urmează să obțină atestatul de întreprindere socială și vor crea câte 4 locuri de muncă fiecare, adică un total de 136 de noi locuri de muncă, dintre care minimum 68 vor fi ocupate de persoane aflate în situații de vulnerabilitate.

Noile afaceri acoperă domenii variate, cu impact direct în comunități: servicii sociale, construcții și consultanță, curățenie, tratament și înfrumusețare, gastronomie și producție alimentară, comerț, activități recreative și culturale, fotografie, producție video, publicitate, prelucrarea lemnului și a metalului.

Aceste inițiative vor aduce nu doar locuri de muncă, ci și soluții practice pentru nevoile locale, contribuind la incluziunea socială și la reducerea disparităților dintre mediul urban și rural.

Alexandru Stănescu director ADR SV Oltenia

Alexandru Stănescu, directorul Agenției pentru Dezvoltare Regională Sud-Vest Oltenia, a subliniat importanța acestui moment:
„Prin activitățile sprijinite, aceste întreprinderi vor consolida rolul economiei sociale în regiune și vor demonstra că dezvoltarea economică se poate îmbina armonios cu responsabilitatea socială. Momentul de astăzi marchează începutul unui nou drum, următorul pas fiind reprezentat de implementarea planurilor de afaceri, monitorizată de către administratorii schemei de minimis, ADR Sud-Vest Oltenia și CONSULT RISC SRL.”

- Advertisement -

Proiectul START SES confirmă că fondurile europene pot fi un motor real de dezvoltare pentru mediul rural, oferind atât șansa unei afaceri sustenabile, cât și oportunitatea reintegrării profesionale pentru persoanele vulnerabile.

author avatar
Jurnalul Olteniei
Distribuie acest articol