luni, septembrie 30, 2024

SCM s-a calificat în grupele Cupei României!

Fotbaliștii de la SCM Râmnicu Vâlcea s-au calificat cu stil în grupele Cupei României. Elevii lui Beza au jucat în deplasare meciul eliminatoriu cu Minaur Baia Mare, dar au pornit ca favoriți după transferurile făcute în această vară în Zăvoi.

Fostul component al echipei FCSB, Bogdan Rusu, a deschis scorul încă din minutul 20, iar Sebi Ivan a dublat avantajul peste opt minute, stabilind rezultatul de la pauză. Speranțele gazdelor au renăscut după o oră de joc, atunci când Sergiu Ciocan a redus din handicap. Minaur a egalat cu patru minute înainte de finalul timpului regulamentar prin Vitan și se părea că totul se va juca în prelungiri. Nu a fost de acord Rusu, care a punctat pentru 3-2 și a adus bucuria în tabăra vâlcenilor care au fost încurajați de o inimoasă galerie care a făcut deplasarea până la Baia Mare.

Municipalii așteaptă acum tragerea la sorți pentru grupe și în Zăvoi o să vină cel puțin o formație din primul eșalon.