joi, octombrie 3, 2024

Două victorii și o înfrângere pentru SCM în turneul de la Craiova

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea au jucat la un prim turneu amical în această pauză competițională, meciurile fiind găzduite de polivalenta din Craiova. În prima dispute, elevele lui Bent Dahl au jucat în compania formației Dunărea Brăila de care au dispus cu 36-33, după ce au condus și la pauză cu 20-15. Următoarea adversară a echipei din Zăvoi a fost Gloria Buzău, Victoria revenind tot oltencelor, scor 34-32, 18-17 la pauză. În partida de final, SCM Râmnicu Vâlcea a întâlnit formația organizatoare a turneului, SCM Craiova. Gazdele au reușit să se impună cu 35-31.

Anniken Wollik a fost cea mai bună marcatoare a turneului, cu 31 de goluri. Pentru vâlcence urmează un  nou turneu amical, în sala sporturilor Traian, alături de Corona Brașov, CSM Slatina și SCM Craiova.