miercuri, septembrie 18, 2024

VICTORIE! Tricolorii încep să sperie EUROpa. România – Ucraina 3-0!

România a început senzațional aventura de la EURO 2024. Naționala antrenată de Edi Iordănescu a învins Ucraina și a făcut-o într-o manieră la care puțini se așteptau înaintea acestei întâlniri. Tricolorii s-au impus cu scorul de 3-0 și încep să se gândească tot mai serios la ieșirea din grupe.

Românii au început meciul cu emoții. Tricolorii au alergat mult, au făcut presing, dar au fost dominați în multe momente de adversari. Situația s-a schimbat după ce tricolorii au deschis scorul, prin Nicolae Stanciu, în minutul 29. Până la pauză, scorul de 1-0 a rămas neschimbat, dar atitudinea românilor a fost alta.

După pauză, elevii lui Edi Iordănescu au intrat în teren mult mai încrezători, iar acest lucru s-a văzut și pe tabelă. În minutul 53, Răzvan Marin a majorat avantajul românilor. 4 minute mai târziu, România marca, din nou, și ducea scorul la 3-0.

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 6. M. Marin, 21. Stanciu-cpt. – 20. Man, 19. Drăguș, 17. Fl. Coman. Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Hagi, 13. Mihăilă, 14. Olaru, 22. Mogoș, 23. Sorescu, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut

UCRAINA: 23. Lunin – 2. Konoplia, 13. Zabarnyi, 22. Matviyenko, 17. Zinchenko – 6. Stepanenko-cpt., 19. Shaparenko – 15. Tsygankov, 14. Sudakov, 10. Mudryk – 11. Dovbyk. Selecționer: Serhiy Rebrov
Rezerve: 1. Bushchan, 12. Trubin – 3. Svatok, 4. Talovierov, 5. Sydorchuk, 7. Yarmolenko, 8. Malinovskyi, 9. Yaremchuk, 16. Mykolenko, 18. Brazhko, 20. Zubkov, 21. Bondar, 24. Tymchyk, 25. Vanat, 26. Mykhailichenko

Arbitru: Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia). Al patrulea oficial: Espen Eskas (Norvegia). Arbitru VAR: Rob Dieperink (Țările de Jos). Asistenți VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos), Jerome Brisard (Franța).