marți, octombrie 8, 2024

România merge la Campionatul European din 2024!

România a câștigat meciul cu Israel, scor 2-1, și s-a calificat matematic la Campionatul European din 2024. Tricolorii au obținut calificarea în avans. A mai rămas doar un singur meci în grupă, cu Elveția, care va fi doar o formalitate.

Golurile României au fost marcate de George Pușcaș, în minutul 10 și de Ianis Hagi, în minutul 63. Ambii au făcut parte din lotul naționalei U21, condusă de Mirel Rădoi, în semifinalele Campionatului European de tineret.

ISRAEL: 18. Glazer – 2. Eli Dasa-cpt., 4. Miguel Victor, 3. Goldberg, 12. Revivo – 8. Dor Peretz, 6. Lavi, 15. Gloukh – 11. Khalaili, 7. Zahavi, 19. Turgeman. Rezerve: 1. Da. Peretz, 23. Jarafi – 5. Shlomo, 9. Baribo, 10. Safuri, 13. Gorno, 14. Kanichowsky, 16. Abo Fany, 17. Tinda, 20 A. Cohen, 21. D. Glazer, 22. Davidzada. Selecționer: Alon Hazan.

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu – 18. R. Marin, 5. Screciu, 10. Stanciu-cpt. – 14. Hagi, 9. Pușcaș, 19. Drăguș. Rezerve: 1. Niță, 16. Radu – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 8. Cicâldău, 13. Mihăilă, 17. Fl. Coman, 20. Olaru, 21. Moruțan, 22. Mogoș, 23. Dumitrescu. Selecționer: Edward Iordănescu.

Stadion: Pancho Arena (Flecsut, Ungaria). Arbitru: Francois Letexier, A1: Cyril Mugnier, A2: Mehdi Rahmouni, Arbitru de rezervă: Jérémy Stinat, VAR: Jérôme Brisard, AVAR: Eric Wattellier (toți din Franța).