miercuri, septembrie 11, 2024

Cârcea a oprit Tractorul la Cetate

Liderul campionatului a învins în cel de-al treilea joc consecutiv în care s-au marcat 6 goluri în acest derbi doljean.

Derbiul etapei a 15-a din liga a 4-a Dolj, a treia din returul sezonului regulat a fost de fapt reeditarea finalei campionatului din sezonul trecut Tractorul Cetate – Viitrul Cârcea. Dacă în acel ultim joc de la Cetate scorul a fost 3-3, iar în turul acestei ediţii la Cârcea s-a înregistrat acelaşi scor, vineri s-au marcat tot şase goluri, dar victoria a arevenit Viitorului. Elevii lui Ionuţ Țiclea au condus la pauză cu scorul de 2-1, prin goluruile marcate de Ionuţ Trancă (29) şi Adrian Dumitraşcu (43), deşi gazdele deschiseseră scorul prin căpitanul echipei Alin Sârbu (7). După pauză, gruparea de pe primul loc în prima ligă judeţeană a dus în minutul 52 scorul la 3-1 prin reuşita atacantului George Buciuman, dar Tractorul a părut că revine în joc odată cu cel de-al doilea gol marcat de Sârbu (61). Tabela a fost închisă de Cosmin Sârmon(81). Antrenorul grupării din Cârcea, Ionuţ Țiclea a folosit în jocul de la Cetate următorul ”11”: Dragomir – C. Nuţă, Trancă, Mirea, Pârvu – M. Niţă(40 Pitulice), Dumitraşcu,B. Chirea, D. Ignat(71 C.Sârmon)- I. Dicu(53 Alămiţă), Buciuman. Tractorul a utilizat formula: Sălceanu – Răceanu(46 M. Coca), Petruş(46 Ad. Nicola), Ilie, A. Dicu – T. Cârstea, Făinişi, Tăerel(46 Văcuţă), Mihart- Al. Sârbu, Vasilică. Un alt joc important al etapei a avut loc la Segarcea, unde echipa locală Progresul a dispus cu 5-2 de Dunărea Calafat. Segărcenii care au mari şanse să joace în acset sezon în play-off au marcat prin Cojocaru în minutele 37 şi 72, Andrei Băia (59), Silistraru (61) şi Relea(81), în timp ce pentru calafeteni au punctat Târâşi (45) şi Tudosie (82). Dunărea a evoluat din minutul 52 în zece jucători odată cu eliminarea lui Mihalache. În această partidă antrenorul Progresului, Petrişor Sima i-a avut în teren pe: M. Staicu(46 Băluţă) – I. Corcoveanu(46 C. Pârvan), Miruţ, Relea, B. Dumitru – C.Nicu, Silistraru, Cojocaru, D.Ene – Băia, Fl. Niculescu. La Dunărea Calafat pregătită de Emil Trăsitartu au jucat: V. Ghiţă – Pătuleanu, Deliu(75 Al. Cârstea), M. Popa, M. Matei, Ad. Mihalache, C. Dobre, Dragomir, Târâşi, M. Toană(46 B. Toană), Căldăraru.

Metropolitan, succes pe final

În ultimul meci al etapei jucat în nocturnă pe arena de la Aripile, ocupanta locului secund Metropolitan Işalniţa s-a impus pe final de joc, prin golul marcat de Țenovici(88), în faţa echipei gazdă Luceafărul Craiova. La gruparea Luceafărul au evoluat: M. Tabacu – O. Ciutureanu, Buzatu, C. Niculescu, Aranghel. Florea, L. Riza, Negru, C. Popa, R. Riza, M. Popescu.

De partea cealalată formaţia din Işalniţa, antrenată de Alin Gavrilă s-a bazat pe: Iovănescu – L. Tănăsie, Goagă, Constantin, Cebuc – Boncele, Rioşeanu, Țenovici, Mateiţă – R.Mitroi, Al. Marin. Au mai intrat Duculescu, R. Badea, M. Sgubin şi Vladu. Tot în runda a 15-a s-au mai jucat partidele Arena Bulls Preajba – Unirea Leamna 2-2, Ajax Dobroteşti – Știinţa Malu Mare 5-0 şi Recolta Ostroveni – Știinţa Danubius Bechet 2-2.

1. Viitorul Cârcea 15 13 1 1 71-15 40

2. Metropolitan Işalniţa 15 12 2 1 43-13 38

3. Știinţa Danubius Bechet 15 10 3 2 51-20 33

4. Tractorul Cetate 15 9 4 2 64-26 31

5. Progresul Segarcea 14 9 3 2 56-24 30

6. Recolta Ostroveni 15 6 3 6 30-46 21

7. Luceafărul Craiova 14 5 1 8 23-33 16

8. Unirea Leamna 15 3 4 8 24-46 13