sâmbătă, octombrie 12, 2024

Frontiera, cu ochii pe şoimi

Elevii antrenaţi de Vintilă Mişu şi Florin Teodorescu dispută sâmbătă, de la ora 14, pe Stadionul Termo, primul meci din această primăvară pe propriul teren. Campionatul juniorilor republicani s-a reluat la sfârşitul săptămânii trecute, iar ASFC Frontiera a jucat la Hundeoara. Dacă la juniori A nu putea emite pretenţii, ţinând cont că a întâlnea echipa de pe locul secund, de care o despărţeau 22 de puncte, echipa severineană era favorită la juniori B, deoarece juca cu un adversar mai slab clasat. După 0-0 la pauză, s-a terminat 3-3, golurile oaspeţilor fiind reuşite de Augustin Bosoancă, Adrian Murgu şi Mădălin Răducăniţa. "Am întâlnit o echipă incomodă, care a pus probleme şi echipelor de top. Noi am condus ostilităţile, dar am fost lipsiţi de şansă la unele faze. Am fi meritat victoria, dar, ţinând cont că am fost conduşi cu 3-1 la jumătatea reprizei secunde, putem spune că rezultatul de egalitate e echitabil. La juniori A am pierdut cu 5-0 la Hunedoara, dar nu îmi puneam speranţe în acest joc. Putem câştiga sâmbătă, când întâlnim Șomii Pâncota, echipă aflată cu 2 locuri deasupra noastră, la juniori A. La juniori B nu ar trebui să avem probleme, ţinând cont că noi suntem pe locul al V-lea şi întâlnim ultima clasată, dar trebuie să rămânem concentraţi", a spus Teodorescu. Etapa trecută, Șomii Pâncota a remizat, surprinzător, atât la juniori A (1-1), cât şi la juniori B (0-0), cu LPS Banatul Timişoara.