miercuri, octombrie 9, 2024

LIGA A V-A MEHEDINȚI/ Victorie chinuită a liderului

La Vânju Mare, ocupanta locului al VI-lea din Liga a V-a Mehedinţi a avut avantaj de 2 goluri, dar gazdele au egalat până la pauză şi s-au desprins decisiv în repriza secundă. Adrian Nicola ('37, '43, '72) şi Cristian Dumbravă ('68), respectiv Marius Brăbete (18, 19) şi Cosmin Ruşeţelu (77) au fost marcatorii partidei de pe Stadionul Victoria. Tot 7 goluri s-au înscris şi în partida disputată de ocupanta locului secund, Dunărea Hinova. Contracandidata Realului s-a impus însă fără emoţii, scor 6-1 cu CS Dunărea Pristol, prin reuşitele lui Octavian Balaci ('16), Teodor Dăescu ('26, '54), Iulian Stăiculescu ('57), Constantin Șutoi ('59) şi Sorin Toma ('73), respectiv Marian Erceanu ('61). Cele mai multe goluri s-au marcat în partida Știinţa Broşteni – Viitorul Floreşti. La pauză, scorul era egal (2-2), iar în partea secundă oaspeţii au marcat de 5 ori şi s-au impus cu 7-2. Mihai Onică ('39) şi Emil Luca ('44), respectiv Valentin Popescu ('25), Virgil Ciolacu ('42), Ion Ciolacu ('55, ' 59), Ion Ciobanu ('68), Cristian Dragotă ('72) şi Ilie Lazăr ('88) au fost marcatorii din raportul de joc. Profitând de remiza din partida Unirea Gârla Mare – Voinţa Vrata (2-2), Viitorul Floreşti a urcat pe locul al 3-lea în clasament.

Etapa a XIV-a

Știinţa Broşteni – Viitorul Floreşti 2-7 (2-2)

Unirea Gârla Mare – Voinţa Vrata 2-2 (2-2)

AS Ghiciulescu Hinova – Voinţa Oprişor 1-2 (1-2)

Real Vânju Mare – Inter Crăguieşti 4-3 (2-2)

Dunărea Hinova – Dunărea Pristol 6-1 (2-0)

13. Punghina* 13 1 1 11 16-53 4

*S-a retras în iarnă din campionat şi va pierde toate meciurile din retur cu 3-0