duminică, septembrie 29, 2024

Au confirmat în Copou

Medaliată cu bronz, pe Dealul Feleacului, la ediţia desfăşurată anul trecut la Cluj-Napoca, Alexandra Stan (+78 kg) a obţinut argintul în Copou. La aceeaşi categorie de greutate, pe ultima treaptă a podiumului de premiere a urcat fosta componentă a clubului severinean, din urmă cu 2 ani, Maria Paraschiv, de la CSM Focşani. Revenită la CSM Drobeta, după 4 ani, interval în care a concurat la sambo, pentru Farul Constanţa, Daniela Hondiu – Poroineanu (57 kg) şi-a trecut în palmares argintul naţional la judo. Bronzul a revenit fostei judoka de la CCE Strehaia, Cleonia Rîciu, sportivă transferată în urmă cu 3 ani de CS Universitatea Craiova. O medalie de bronz a ajuns şi la CSM Drobeta şi a fost adusă de juniorul Ionuţ Ianîcu (60 kg). La 48 kg, Krisztina Tătar s-a clasat pe locul al V-lea. "Suntem foarte mulţumiţi de rezultate. Am participat la Naţionalele de seniori cu 4 sportivi, dintre care 2 sunt încă juniori, şi am cucerit 2 medalii de argint şi una de bronz. Aşteptăm noi medalii la sfârşitul acestei săptămâni, la Naţionalele de copii U16, care se vor desfăşura în Sala Polivalentă din Drobeta Turnu Severin", a spus antrenoarea de la secţia de judo a clubului severinean, Lena Sterea. La competiţia de la Iaşi au participat 188 de judoka, de la 34 de cluburi, iar CSM Drobeta s-a clasat pe locul al IX-lea, în clasamentul general. Pe primul loc s-a poziţionat CSM Oradea, cu 7 medalii de aur, 3 de argint şi 3 de bronz, podiumul fiind completat de CSM Cluj şi CS Politehnica Iaşi. Rezultatul obţinut de strehăianca Cleonia Rîciu a plasat CS Universitatea Craiova pe locul al XVIII-lea, la egalitate cu CSS Miercurea Ciuc şi CS Rapid Bucureşti.

Două medalii de bronz au ajuns în Craiova

La naţionalele de seniori din Iaşi, au participat şi sportivi legitimaţi la cluburile craiovene, la finalul competiţiei doar doi dintre aceştia clasându-se pe podium. Cleonia Rîciu, de la CSU Craiova, a obţinut o medalie de bronz în limitele categoriei 57 kg, în timp ce Nicoleta Veghea, sportivă de la CSM Craiova, a urcat pe a treia treaptă a podiumului în proba de +78 kg. Altfel, Floriana Văcaru (78 kg) şi Andreea Ciurezu (70 kg), ambele de la CSU Craiova, s-au clasat pe locul cinci.