marți, octombrie 1, 2024

SCM U Craiova nu sparge gheaţa în play-off

Rămasă fără antrenorul principal Oliver Popovic, care s-a retras de la echipă după prima înfrângere din play-off, contra formaţiei din Oradea, gruparea craioveană a înregistrat un nou eşec în faza ulterioară sezonului regulat. Craiovenii au ajuns la a doua înfrângere în play-off, după ce au cedat în partida de sâmbătă, de la Bucureşti, în faţa lui Steaua CSM. Băieţii conduşi acum de pe margine de către Vladimir Vuksanovic, secundul fostului principal Popovic, care a preluat prerogativele de tehnician până la găsirea unui înlocuitor, au avut o evoluţie slabă pe terenul Stelei, nereuşind să se impună în niciunul dintre cele patru sferturi. Roş-albaştri au dispus de echipa din Bănie cu scorul final de 81-68. În primele două sferturi, derularea jocului a fost ceva mai echilibrată, cu un pragmatism mai prezent în joc de partea gazdelor, care au consemnat un avantaj de patru puncte la pauză, după ce şi-au adjudecat primul sfert cu 16-13 şi al doilea cu 25-24. La reluarea partidei, bucureştenii au mărit rata coşurilor reuşite şi totodată au crescut ecartul pe tabelă. În ultimele două sferturi, Steaua a trecut de formaţia craioveană cu 22-16 şi 18-15. Craiova a evoluat la Bucureşti în următoarea formulă: Johnson (10 p.), Pantic (5 p.), Burlacu (11 p.), Bureau (9 p.), Hargrove (14 p.), Micic (4 p.), Popa (2 p.), Pilcevic (6 p.), B. Popescu (7 p.). O victorie meritată pentru gruparea din capitală, care se află la două puncte în spatele liderului CSM Oradea. SCM U Craiova continuă să se claseze pe locul cinci, cu un total de 39 de puncte. În următoarea etapă din play-off, echipa din Bănie va primi vizita lui CSU Atlassib Sibiu, în ziua de miercuri.

Victorie dificilă cu Ploieşti

Formaţia masculină de volei a SCM U Craiova îşi continuă seria victoriilor din campionat. Totuşi, ultimul succes al craiovenilor nu a fost chiar unul gustat pe deplin, deoarece elevii lui Pascu n-au reuşit să acumuleze toate punctele puse în joc. Craiova s-a impus în cinci seturi în meciul de sâmbătă, de pe teren propriu, cu LMV Tricolorul Ploieşti, o echipă ce pune probleme chiar dacă evoluţiile oscilante au făcut-o să nu ocupe un loc superior în clasament. Ploieştiul a început meciul în forţă, cu un prim set adjudecat cu scorul de 25-21. A urmat o reacţie pozitivă a craiovenilor, care au revenit în setul doi şi s-au impus cu 25-17. Mai departe, elevii lui Pascu au preluat conducerea pe tabelă, au adjudecat setul trei cu 26-24, ca imediat mai apoi oaspeţii să le producă din nou emoţii craiovenilor, cu încă un set consemnat cu scorul de 26-24. În setul decisiv însă formaţia din Bănie a gestionat jocul într-o manieră favorabilă, impunându-se cu 15-11, şi a stabilit destinaţia punctelor la Craiova. „Astăzi (n.r. sâmbătă), am avut un meci foarte greu, care a plăcut publicului, dar pe mine m-a nemulţumit, pentru că nu reuşim să ne găsim cadenţa, nu revenim la acele meciuri bune, pe care le-am făcut. Nu aş vrea să minimalizez meritele echipei, este până la urmă o victorie meritată, putea fi şi mai rău. Am pierdut un punct, care sper să nu conteze în ierarhia clasamentului. Sper ca băieţii mei să realizeze că numai cu dăruire, curaj şi devotament pot să obţină victorii mai clare”, a declarat antrenorul Dănuţ Pascu, la finalul victoriei cu Ploieşti. Datorită acestei victorii SCM U Craiova rămâne pe prima poziţie a clasamentului, totuşi nu la o distanţă foarte mare de Zalău, care îi suflă în ceafă echipei oltene. Altfel, formaţia feminină de volei a SCM U Craiova a cunoscut o nouă înfrângere, în deplasarea de sâmbătă seara de la CSM Lugoj, unde echipa gazdă s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa craiovencelor. Pe seturi, scorul a decurs astfel: 25-19, 21-25, 25-16, 25-11. În următorul meci, echipa pregătită de Alex Cosma va da piept, sâmbătă, pe teren propriu, cu LPS Piatra Neamţ.