miercuri, octombrie 2, 2024

Halep, parcurs fără greşeală la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat în sferturile turneului de la Wimbledon după ce a trecut ieri, cu scorul de 6-3, 6-0, de Zarina Dias (Kazahstan), calificându-se în premieră în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Halep a dominat autoritar meciul având o evoluţie entuziastă. După un prim ghem echilibrat, adjudecat de Dias pe propriul serviciu, Halep a câştigat 11 mingi la rând.

Simona a obţinut un break în al treilea ghem şi altul în cel de-al nouălea, impunându-se cu 6-3 în primul set, după 29 de minute. În setul secund a continuat seria mingilor precise şi sportiva din Constanţa a luat s-a impus la 0, după 28 de minute.
În turul următor, Halep va juca împotriva Sabinei Lisicki (Germania). Halep a egalat cea mai bună performanţă a unei românce pe iarba londoneză, calificarea Virginiei Ruzici în sferturile de finală, în 1978 şi 1981. Cel mai bun rezultat al unui român la Wimbledon este disputarea finalei. Ilie Năstase a reuşit acest lucru de două ori, în 1972 şi 1976.