Reprezentanţii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU) avertizează, în contextul temperaturilor ridicate înregistrate în această perioadă, asupra pericolului la care sunt expuşi copiii sau animalele dacă sunt lăsaţi în maşină.
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi atenționări Cod galben de vreme călduroasă, precum și o alertă Cod portocaliu de caniculă pentru 11 județe, valabile joi și vineri.

Alertă de caniculă: IGSU avertizează șoferii
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență lansează un avertisment și le cere adulților să nu lase niciodată copiii singuri în mașină, nici măcar pentru o perioadă scurtă.
”Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în autoturism, nici măcar pentru câteva minute, deoarece temperatura din interior poate crește rapid la valori periculoase, chiar și cu geamul întredeschis.”
Specialiștii atrag atenția că interiorul unei mașini se poate încălzi foarte repede și poate deveni un spațiu periculos atunci când este cald afară. În câteva minute, temperatura poate ajunge la valori care pun viața în pericol, iar copiii sunt printre cei mai vulnerabili, pentru că organismul lor se supraîncălzește mult mai repede decât al unui adult.
Totodată, pompierii atrag atenția că această regulă se aplică și în cazul animalelor de companie, care pot suferi rapid efectele temperaturilor ridicate.
În același timp, pompierii fac un apel ferm la responsabilitate şi la adoptarea măsurilor de prevenire.
Recomandările pompierilor pentru zilele toride
- Consumați apă în mod regulat, chiar dacă nu simțiți sete;
- Evitați deplasările și expunerea directă la soare în orele cele mai călduroase ale zilei;
- Purtați haine lejere, deschise la culoare;
- Rămâneți, pe cât posibil, în spații răcoroase sau umbrite;
- Evitați efortul fizic intens în aer liber;
- Verificați starea copiilor, vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile din familie sau vecinătate.
”Informații utile despre modul de comportare în situații de urgență sunt disponibile pe fiipregatit.ro și în aplicația DSU, iar detaliile actualizate privind avertizările meteorologice pot fi consultate pe site-ul Administrației Naționale de Meteorologie.”
Ce spune Ministerul Sănătății: Măsuri esențiale de protecție
Și Ministerul Sănătăţii a publicat pe pagina de Facebook, o serie de recomandări pentru populație, în contextul codului galben de caniculă în mai multe regiuni ale țării.
„Temperaturile extreme pun o presiune mare pe organismul nostru. Pentru a trece cu bine peste valul de căldură și a te proteja, urmează măsurile simple, dar vitale, recomandate de medici”, notează Ministerul Sănătății.
Ghid de supraviețuire pe caniculă de la medici:
- Evitați expunerea prelungită la soare între orele 11 – 18;
- Reglați aerul condiționat pe o temperatură cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală;
- Nu folosiți ventilatoare dacă temperatura depășește 32 grade Celsius;
- Petreceți 2-3 ore zilnic în spații unde există aer condiționat;
- Evitați băuturile cu conținut ridicat de cofeină;
- Consumați fructe și legume proaspete;
- Consumați iaurt;
- Evitați activitățile în exterior;
- Mențineți legătura cu persoanele vulnerabile din familie;
- Faceți dușuri călduțe;
- Purtați pălării de soare și haine lejere;
- Beți zilnic cel puțin 1,5 – 2 litri de lichide;
- Nu consumați alcool.







