Odată cu debutul sezonului estival, fântânile arteziene din Drobeta-Turnu Severin au fost repuse în funcțiune, oferind un plus de culoare și prospețime spațiilor publice din municipiu. Autoritățile locale anunță că instalațiile funcționează în condiții normale.
Fântânile funcționează conform programului
Primăria Drobeta-Turnu Severin a transmis că fântânile decorative sunt disponibile pentru cetățeni și vizitatori, fiind exploatate conform programului stabilit.
„Vă informăm că fântânile publice din municipiu funcționează în parametri normali și sunt disponibile pentru cetățeni conform programului stabilit.”
Acestea contribuie la aspectul estetic al orașului și la atmosfera specifică sezonului cald.
Fântâna de la Nai, reparată
Recent a fost reparată și fântâna de la Nai (Splai Mihai Viteazul – Crișan), iar reprezentanții Primăriei anunță că este funcțională.
”După o perioadă mai lungă de așteptare, cauzată de timpul necesar realizării componentelor speciale comandate pentru reparație, piesele au ajuns, iar echipele noastre au finalizat intervențiile necesare. Fântâna de la Nai a fost repusă în funcțiune și poate fi admirată din nou de severineni și de cei care ne vizitează orașul”, au transmis reprezentanții Primăriei Drobeta-Turnu Severin.
Monitorizare permanentă a infrastructurii urbane
Autoritățile spun că urmăresc constant funcționarea facilităților publice și răspund sesizărilor venite din partea cetățenilor.
„Vă mulțumim pentru sesizări și pentru implicarea de care dați dovadă. Continuăm să monitorizăm infrastructura publică și să intervenim prompt acolo unde este nevoie, pentru ca toate facilitățile orașului să fie funcționale și în bune condiții.”
Fântânile arteziene, parte din imaginea orașului
Repornirea fântânilor arteziene marchează, în fiecare an, începutul sezonului de vară în municipiu. Acestea reprezintă puncte de atracție pentru severineni și turiști, contribuind la ambientul urban și la valorificarea spațiilor publice.
Citește și: Via Transilvanica, recunoscută oficial de statul român








