Jaf electronic la Slatina: Doi parteneri au golit un card prin 33 de retrageri și au mai încercat de 24 de ori

Ionut Jifcu

Zeci de tranzacții frauduloase cu un card furat

Un bărbat şi o femeie din Slatina au fost reţinuţi de poliţişti şi procurori după ce au furat cardul bancar al unui bărbat şi au scos aproximativ 20.000 de lei, de 33 de ori. Ei au încercat, fără succes însă, să mai scoată bani de încă 24 de ori.

Potrivit unui comunicat remis de IPJ Olt, bărbatul în vârstă de 48 de ani şi femeia în vârstă de 45 de ani ar fi sustras cardul unui bărbat, iar ulterior, folosindu-se de acesta, ar fi efectuat 33 de operațiuni financiare, cauzând un prejudiciu de aproximativ 20.000 de lei. Totodată, cei doi ar mai fi încercat să efectueze alte 24 de tranzacții, în valoare de încă 20.000 de lei, însă acestea nu s-au finalizat.

„În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de furt, efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos, acces ilegal la un sistem informatic, tentativă la efectuarea de operațiuni financiare în mod fraudulos și tentativă la acces ilegal la un sistem informatic, fiind continuate cercetările în vederea identificării autorilor, recuperării prejudiciului și dispunerii măsurilor legale.

În urma activităților investigativ-operative desfășurate, polițiștii au identificat două persoane bănuite de comiterea faptelor, respectiv un bărbat de 48 de ani și o femeie de 45 de ani, ambii din municipiul Slatina”, transmite IPJ Olt.

Percheziții domiciliare și probe ridicate

Pentru documentarea activității infracționale, duminică, polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au efectuat o percheziție domiciliară la locuința celor două persoane bănuite de comiterea faptelor.

În urma percheziției, au fost descoperite și ridicate bunuri de interes pentru cauză, cele două persoane fiind conduse la sediul poliției pentru audieri, în baza mandatelor de aducere.

Măsuri preventive pentru cei doi suspecți

Cei doi au fost reţinuţi pentru 24 de ore.

„În urma probatoriului administrat, la data de 7 decembrie 2025, sub supravegherea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, pe numele celor două persoane bănuite a fost emisă câte o ordonanță de reținere pentru 24 de ore, acestea fiind introduse în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă, urmând ca în cursul zilei de 8 decembrie 2025 să fie prezentate procurorului cu propuneri legale.

Activitățile au fost desfășurate cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului Criminalistic și al luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale Olt” a mai transmis IPJ Olt.

author avatar
Ionut Jifcu
Are peste 16 ani de experienţă în presă, perioadă în care a acoperit cele mai diverse domenii, de la eveniment la politică, şi în care a văzut tot ce se putea vedea. A bifat colaborări cu Mediafax sau Realitatea PLUS, iar de curând experimentează ce înseamnă realizarea de emisiuni TV. Ne promite, însă, că prima sa dragoste - presa scrisă - n-o va lăsa niciodată
Distribuie acest articol