BJJ Slatina: Clubul 77 Laboratory, podium la debut. Jandarmul Eduard Udriște, dublu vicecampion sub coordonarea lui Robert Naicu

Ionut Jifcu
Brazilian Jiu-Jitsu
77 Laboratory Slatina, pe podium

Succes la prima ieșire oficială, Slatina pe harta BJJ

Clubul de Brazilian Jiu-Jitsu „77 Laboratory” din Slatina a reușit o performanță remarcabilă chiar la prima sa participare în cadrul unei competiții oficiale, marcând astfel un moment important pentru sportul de contact din județul Olt. Sportivii antrenați de Robert Naicu au demonstrat că pregătirea intensă și disciplina de la sală aduc rezultate imediate, echipa obținând locul al treilea la divizia adulți în cadrul Legio Open Tournament, desfășurat la Craiova.

Acest rezultat confirmă potențialul uriaș al acestui nou hub sportiv și plasează Slatina pe harta națională a competițiilor de grappling și BJJ, un fenomen sportiv care câștigă tot mai mulți adepți în România.

Eduard Udriște, performanță de dublu vicecampion

Printre protagoniștii acestei reușite de excepție se numără sergentul major Eduard Udriște, care activează în viața de zi cu zi în cadrul Detașamentului Mobil Jandarmi Slatina. Eduard a avut o evoluție impresionantă la ediția a doua a Legio Open Tournament, unde a demonstrat o superioritate tehnică evidentă. Acesta a obținut o victorie clară cu scorul de 20 la 0, meci pe care l-a finalizat spectaculos prin procedeu de submission. Parcursul său competițional a continuat cu două finale extrem de disputate, efortul său fiind răsplătit cu titlul de dublu vicecampion.

Aceste rezultate nu sunt o simplă întâmplare, ci reprezintă continuarea firească a unui an foarte bun pentru jandarmul slătinean. Eduard a urcat treaptă cu treaptă în ierarhia sportivă și a confirmat forma excelentă prin titlul câștigat în luna septembrie la categoria 88 de kilograme la Vâlcea. De asemenea, palmaresul său din acest an include și două medalii de bronz obținute în luna februarie la prima ediție a Belt League.

Disciplina din uniformă, aplicată pe tatami

Colegii lui Eduard de la Jandarmeria Olt au ținut să evidențieze nu doar medaliile strălucitoare, ci mai ales caracterul și etica de muncă ale sportivului. Ei au menționat că Eduard este un om care nu se grăbește și nu sare etape, ci lucrează cu un calm și o disciplină exemplare. Acestea sunt valori fundamentale pe care le aplică atât pe tatami, în timpul antrenamentelor istovitoare, cât și în uniformă, în misiunile pe care le desfășoară pentru siguranța comunității.

Valorile Jandarmeriei și lecțiile BJJ

„Reușita sa este o dovadă că sportul de performanță și cariera militară se pot îmbina armonios, ambele domenii cerând rigoare, respect și o minte limpede în situații de presiune. Modul în care Eduard abordează competițiile reflectă pregătirea sa profesională, iar lecțiile învățate în sala de antrenament contribuie la formarea sa ca om al legii”, transmite Jandarmeria Olt.

Viziunea antrenorului Robert Naicu

Succesul echipei și al lui Eduard este strâns legat de coordonarea și viziunea profesorului Robert Naicu. Acesta este deținător al centurii negre și este multiplu campion IBJJF, având o experiență vastă în competițiile internaționale de top. Expertiza lui Naicu, recunoscută la nivel european, se reflectă acum în pregătirea elevilor săi de la „77 Laboratory”. Inaugurarea acestui club a venit ca un răspuns la nevoia de profesionalism în artele marțiale din regiune, iar faptul că au urcat pe podium la prima ieșire oficială arată calitatea instruirii oferite.

Eduard a ținut să explice personal importanța ghidajului primit de la antrenorul său și modul în care filozofia Brazilian Jiu-Jitsu se împletește cu meseria de jandarm, oferind o declarație care sintetizează perfect mentalitatea de învingător.

„Profesorul Naicu m-a învățat că progresul vine pas cu pas. Brazilian Jiu-Jitsu m-a ajutat să fiu mai echilibrat și mai atent la ceea ce fac. Iar în uniformă contează exact aceeași atitudine. Pentru mine, Jandarmeria înseamnă încredere, echipă și responsabilitatea de a face lucrurile bine”, a declarat Eduard Udriște, sportiv legitimat la „77 Laboratory” și subofițer în cadrul Jandarmeriei Olt.

author avatar
Ionut Jifcu
Are peste 16 ani de experienţă în presă, perioadă în care a acoperit cele mai diverse domenii, de la eveniment la politică, şi în care a văzut tot ce se putea vedea. A bifat colaborări cu Mediafax sau Realitatea PLUS, iar de curând experimentează ce înseamnă realizarea de emisiuni TV. Ne promite, însă, că prima sa dragoste - presa scrisă - n-o va lăsa niciodată
Distribuie acest articol