„Caravana Shakespeare – peste tot” își încheie cel mai amplu turneu teatral din România la Craiova

Nedelea Raluca

Caravana Shakespeare a ajuns acasă, dar și la final. Luni seară, în parcarea Promenada Mall din Craiova, s-a desfășurat conferința de presă care a marcat încheierea turneului național „Caravana Shakespeare – peste tot”. Evenimentul a reunit organizatorii și reprezentanții Teatrului Național Marin Sorescu, care au prezentat bilanțul întregului proiect desfășurat în ultimele șase luni.

„Este un proiect care a început, de fapt, undeva anul trecut, în octombrie, pentru că atunci au demarat pregătirile și calculele: să vedem exact cât ne costă, ce se întâmplă și cum facem rost de finanțări. Din fericire, sponsorii au răspuns pozitiv, la fel și Ministerul Culturii, și am reușit să începem să punem totul la punct.

A urmat castingul și alegerea actorilor. Pare că am avut noroc, pentru că am reușit să avem o echipă de 12 artiști fantastici, care au făcut față întregii aventuri: 61 de localități, peste 9.000 de kilometri parcurși și peste 100.000 de spectatori. Acum, la final, totul pare că a durat o secundă. E și un pic de nostalgie, pentru că, deși a fost greu și așteptam acest moment ca să respirăm, parcă ne-am dori să o luăm de la început și să parcurgem iar toate cele 61 de localități.

Sunt recunoscător echipei care a făcut posibil acest proiect. Dincolo de cei care au fost în caravană, sunt echipele de acasă, de la birouri, care au muncit permanent pentru a se asigura că totul e în ordine: autorizațiile în localitățile vizitate, cazările, mesele și toate detaliile puse la punct.

Așadar, este un efort comun al echipei Teatrului Național, al echipei Fundației Shakespeare, al Festivalului Internațional Shakespeare și al celor 12 oameni care au făcut ca această caravană să meargă „pe roate”. În primul rând, artiștii s-au întors mult mai pregătiți. Spectacolul arăta foarte bine și la început, atât cel de sonete, cât și cel de comedie, însă după atâtea reprezentații prin toată țara, sunt mai activi, mai siguri pe ei și parcă zboară pe scenă. Această experiență le-a rămas în interior, iar eu sunt convins că, de acum înainte, sunt artiști foarte versați, capabili să facă față oricărei provocări.

A fost o experiență benefică nu doar pentru artiști, ci și pentru comunitățile vizitate, unele mai mici, altele mai modeste. Am auzit povești despre copii inspirați de caravana noastră, care poate vor deveni actori. Cel mai bine pot răspunde însă cei care au făcut întreaga caravană – eu am fost prezent doar două săptămâni din cele 22 cât a durat proiectul.

Oriunde am fost, am simțit bucuria oamenilor și am conștientizat mai mult nevoia de astfel de caravane, care să faciliteze și să democratizeze accesul la cultură. Ne ajută să învățăm despre comunitățile vizitate și să-i ajutăm și pe ei să învețe despre noi.

Urmează ca, în câteva zile, caravana să plece la Chișinău, unde a fost invitată la Reuniunea Teatrelor Naționale din România. Practic, această caravană deschide drumul pentru ceea ce urmează: un turneu în România în cel puțin 600 de localități, timp de trei ani, în perioada în care clădirea noastră din Craiova va fi în renovare”, a declarat Vlad Drăgulescu, Director Direcția Creație și Cercetare Artistică a Teatrului Național Marin Sorescu din Craiova.

Alexandru Boureanu, manager al teatrului, a spus că pentru cei 12 actori nu a fost deloc simplu, dar au evoluat de la o reprezentație la alta.

„Eu n-am participat, din păcate, decât cu sufletul alături de acești tineri actori. Tocmai discutam cu unul dintre ei și l-am întrebat cum a fost experiența. Mi-a spus că nu a fost deloc simplu, pentru că au înconjurat întreaga țară. Totuși, dacă te uiți acum la spectacol și îi asculți, îți dai seama că totul este foarte bine realizat și perfect din punct de vedere artistic.

Fiind regizorul celor două spectacole – cel de comedie și cel de sonete – am putut observa o diferență consistentă în evoluția artistică a actorilor. Probabil că cel mai mare avantaj al acestui proiect a fost experiența personală acumulată de tinerii actori, colaboratorii noștri, dar și faptul că anumite comunități din țară au avut acces gratuit la spectacole. Astfel, am combinat două obiective importante: promovarea teatrului nostru și a Festivalului Internațional Shakespeare și, bineînțeles, promovarea orașului Craiova, pentru că ne-am dorit ca lumea să știe că aici se întâmplă cultură și artă, că aici se desfășoară cel mai important festival Shakespeare din lume.

Conceptul caravanei a fost, în primul rând, un atelier pentru copii, pentru că ne-am gândit că mulți dintre ei nu au avut până acum contact cu teatrul. Apoi, spectacolele de sonete aduc publicul spre o cultură înaltă și de calitate. Textele lui Shakespeare sunt, fără îndoială, unele dintre cele mai importante din întreaga lume, iar spectacolele au și o latură educațională, prezentând fragmente celebre și combinând elemente de comedie care captivează publicul.

Cred că cel mai important lucru pe care îl facem este educația culturală, direct la ei acasă: învățăm copiii să stea atenți, să asculte, să interacționeze cu actorii după spectacol. Este, de fapt, o completare a rolului școlii prin instituțiile de cultură publică în educația celor mici.

Actorilor nu pot decât să le mulțumesc enorm pentru efortul depus, să îi felicit pentru performanța artistică și pentru ceea ce au devenit în urma celor 61 de spectacole. Le doresc un parcurs artistic cât mai prolific, pentru că, fiind foarte tineri, această experiență poate fi considerată un fel de studii post-masterale.

Publicului îi invit mereu să fie alături de noi, să vină să vadă că ceea ce facem la teatru, și în special la Craiova, le aduce un plus de valoare atât în conștiință, cât și în suflet. Deci, vă așteptăm la teatru”, a spus Alexandru Boureanu, manager al Teatrului Național Marin Sorescu din Craiova.

Caravana Shakespeare – peste tot a parcurs 61 de localități, a ajuns la peste 100.000 de beneficiari și a străbătut peste 9.000 de kilometri în România. Proiectul, început pe 23 aprilie 2025, a urmărit democratizarea accesului la cultură și promovarea Festivalului Internațional Shakespeare, precum și a orașului Craiova. Pe parcursul turneului, 12 artiști, sprijiniți de 3 auto-utilitare de teatru echipate cu decoruri, costume și scenă mobilă, au adus la viață fragmente din tragedii, comedii și drame istorice celebre – „Romeo și Julieta”, „Othello”, „Iulius Cezar” sau „Richard III”.

Copiii și adolescenții au participat la ateliere interactive, descoperind teme precum iubirea, identitatea sau rivalitatea. Caravana a promovat teatrul și în zone cu infrastructură limitată, contribuind la educația culturală națională și valorificând moștenirea culturală a FISC, recunoscut ca cel mai important festival Shakespeare și unul dintre cele mai mari festivaluri tematice din lume, cu peste 30 de ani de tradiție.

În plus, vara aceasta, la Festivalul OFF Avignon, artiștii Caravanei au prezentat instalația „Galeria Shakespeare: Sonete Itinerante” și au participat în juriul care a selectat spectacolele ce vor fi prezentate la FISC 2026, în contextul parteneriatului oficializat cu Shakespeare Off Avignon.

author avatar
Nedelea Raluca
Curioasă, ambițioasă și cu o atenție remarcabilă la detalii, ea este reporterul care nu lasă nicio întrebare fără răspuns. Ghidată de dorința de a descoperi mereu adevărul și de curajul de a încerca experiențe noi, transformă fiecare subiect într-o poveste autentică. Pentru ea, curiozitatea nu este un risc, ci motorul care o împinge să exploreze dincolo de aparențe, asigurându-se că nicio informație esențială nu îi scapă niciodată
Distribuie acest articol