Bilete de autobuz mai scumpe la Craiova. Explicația primarului

Anghel Catalin
foto: Facebook/Lia Olguța Vasilescu

Prețul unui bilet de autobuz sau tramvai, în Craiova, creşte cu 33%. Este vorba despre o majorare a tarifului, de la suma de 3 lei, cât este în prezent, la 4 lei. Decizia a fost luată de consilierii locali din Bănie, în cadrul ședinței de joi dimineața. Totodată, preţul unui abonament pe toate liniile va creşte cu 20%. Mai exact, de la 100 de lei, un abonament îi va cota pe craioveni 120 de lei. 

R.A.T. S.R.L. a solicitat modificarea tarifelor de călătorie, invocând creșterea costurilor efective, în special majorarea cotei TVA de la 19% la 21%, creșterea accizelor la carburanți și energie electrică, liberalizarea prețurilor la energie electrică începând cu luna iulie 2025, precum și creșterea generală a cheltuielilor de operare (piese de schimb, consumabile, servicii de întreținere, salarii, asigurări), care nu mai pot fi acoperite sustenabil din nivelul actual al tarifelor. Totodată, având în vedere că, în activitatea de vânzare a titlurilor de călătorie, s-a constatat pierderea unui număr semnificativ de abonamente (carduri) de către călători, operatorul propune stabilirea unui tarif de 10 lei/bucată, inclusiv TVA, reprezentând valoarea de achiziție a cardului, pentru înlocuirea celor pierdute sau deteriorate“, se specifică în nota de fundamentare.

Nu toți consilierii au votat pentru mărirea prețurilor, chiar dacă proiectul a trecut. Explicația principală, pentru creșterea cu 33%, a fost legată de faptul că, din anul 2023 și până în prezent, prețurile pentru biletele RAT nu au mai crescut. În același timp, s-a subliniat, din nou, faptul că cea mai mare creștere a prețurilor, în ultima vreme, a fost la energia electrică, iar combustibilul principal, în urma înnoirii flotei de autobuze din Craiova, este energia electrică.

Primarul orașului a ținut să lămurească situația. Lia Olguța Vasilescu a explicat faptul că toate orașele mari din România au mărit sau urmează să mărească prețurile pentru biletele de autobuz sau tramvai.

Toate orașele au majorat sau sunt în curs de majorare. Unele mai mult decât o facem noi. Aradul deja are 4,5 lei. La Brașov sunt 5 lei. La Cluj sunt 3,5 lei, dar din septembrie va crește la 4 lei. Toate orașele fac această majorare. Vreau să vă mai spun ceva. Costul real al biletului este de 10 lei în acest moment. Noi acordăm deja o subvenție de 6 lei. Cu siguranță, dorim să păstrăm un preț cât mai scăzut, ca să îi convingem să meargă cu transportul în comun”, a explicat Lia Olguța Vasilescu.

- Advertisement -
author avatar
Anghel Catalin
Distribuie acest articol