Ce sport se practică aici? Investiţie de neînţeles, la Slatina

Ionut Jifcu

Primăria Slatina a stârnit confuzie și critici din partea cetățenilor după ce a montat coșuri de baschet sudate direct pe porțile de fotbal și handbal din Parcul Tineretului, o inițiativă considerată absurdă și fără precedent. Proiectul aparține societății Dezvoltare Urbană Slatina, aflată în subordinea primăriei.

Primăria Slatina a brevetat un nou „sport”! Este de neînţeles de ce pe terenurile de sport din Parcul Tineretului au fost montate coşuri de baschet peste porţile de fotbal şi handbal. Iniţiativa este unică în ţară cel puţin şi probabil că şi în lumea civilizată.

Porţile de fotbal şi handbal de la terenurile de sport pe care firma Dezvoltare Urbană Slatina le construit pe terenurile de sport din Parcul Tineretului au un aspect nemaiîntâlnit. Angajaţii societăţii din subordinea Primăriei au sudat coşurile de baschet fix pe bara transversală a porţilor. În plus, se pune o întrebare şi cu privire la siguranţa copiilor şi adolescenţilor care folosesc terenurile respective şi dacă o construcţie atât de înaltă este bine ancorată în pământ şi nu există niciun pericol să cadă peste ei.

Să fie vorba de un nou „sport” pe care nou conducere a oraşului vrea să-l breveteze?

Pe lângă investiţia de neînţeles pentru iubitorii sportului, primarului Mario De Mezzo şi celor de la Dezvoltare Urbană li se reproşează că au distrus spaţiul verede din Parcul Tineretului, turând beton peste iarbă, pentru a face loc noilor terenuri. În schimb, Parcul „Dumitru Dobrescu”, unde este un skatepark de mari dimensiuni, zace în nepăsarea autorităţilor locale.

- Advertisement -

Parcul Tineretului este cel mai mare parc din Slatina se întinde pe 3,2 hectare, iar investiţia primăriei se ridică la 13 milioane lei. Slătinenii pot găsi două locuri de joacă, grupuri sanitare, pistă de tartan pentru alergat, bănci, iluminat arhitectural, iluminat pietonal, dar şi 368 de arbori.

author avatar
Ionut Jifcu
Are peste 16 ani de experienţă în presă, perioadă în care a acoperit cele mai diverse domenii, de la eveniment la politică, şi în care a văzut tot ce se putea vedea. A bifat colaborări cu Mediafax sau Realitatea PLUS, iar de curând experimentează ce înseamnă realizarea de emisiuni TV. Ne promite, însă, că prima sa dragoste - presa scrisă - n-o va lăsa niciodată
Distribuie acest articol