duminică, septembrie 29, 2024

CSU Craiova începe să își arate fața de titlu

CSU Craiova a câștigat meciul cu CFR Cluj și a urcat pe primul loc în SuperLiga României, înainte ca U Cluj să joace meciul din această etapă. Elevii lui Costel Gâlcă s-au impus în Gruia, scor 0-2, după reușitele bifate de Elvir Koljic, în minutul 51 și Alexandru Mitriță, în minutul 90+5. Trupa din Bănie a jucat o repriză întreagă în superioritate numerică, dar tot nu le-a fost ușor să îi învingă pe ardelenii lui Dan Petrescu.

Meciul a fost unul tensionat, iar jocul a atins un grad de duritate destul de ridicat. Alb-albaștri încep să arate că știu să lege rezultate pozitive, cel puțin în campionat. Costel Gâlcă a început partida fără 4 oameni de bază. Alex Mitriță, Nicușor Bancu, Andrei Ivan și Alex Crețu au fost rezerve.

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Pedro Rocha, Ajeti, Kresic, Thaqi – Fica, Artean, Păun – Kamara, P. Michael, Nkololo. Rezerve: Hindrich, Malico, Mogoș, Matei Ilie, Boben, A. Keita, Muhar, Tachtsidis, Deac, Korenica, Postolachi, Bîrligea. Antrenor: Dan Petrescu.

CSU Craiova (4-2-3-1): L. Popescu – Vlădoiu, Maldonaldo, Sierra Perez, Ndong – Oshima, Mekvabishvili – Baiaram, Houri, Paradela – Koljic. Rezerve: Lung, Căpățînă, Gașpar, Bancu, Zajkov, Badelj, A. Crețu, Bană, Barbu, Montoya, A. Ivan, A. Mitriță.
Absent: Screciu (în recuperare). Antrenor: Costel Gâlcă.