Gică Popescu spune că își dorea un egal între CSU Craiova și CFR Cluj. „Baciul” face parte din conducerea clubului Farul Constanța, formație ce ocupă prima poziție în Liga 1. Astfel, fostul căpitan al Universității Craiova nu avea cum să spere la o victorie a oltenilor, ținând cont de faptul că elevii lui Neagoe s-ar fi apropiat la 5 puncte de trupa lui Hagi, iar două victorii în meciurile directe îi puteau propulsa pe prima poziție.
„Îmi doream un rezultat de egalitate pentru a rămâne la două puncte de CFR Cluj. Nu mă gândeam că se va întâmpla, dar mă bucur. În prima repriză am avut senzaţia că ambele echipe se tem una de cealaltă. A existat prea mult respect, prea multă teamă. În repriza a doua, a venit golul lui CFR, care nu avusese nicio ocazie până atunci.
Craiova a reacţionat imediat şi a egalat. După aceea, nu am văzut-o niciodată pe CFR Cluj cum am văzut-o în acest meci. A fost sub asediu în ultimele 10 minute. Vreau să mai spun un lucru. A fost 15-0 la cornere pentru Craiova. Cred că e pentru prima dată în acest campionat când CFR Cluj nu are niciun corner. Se pare că se adevăreşte ce comentam cu toţii înainte de play-off, că va fi un play-off foare echilibrat. E foarte foarte strâns”, a spus Popescu, potrivit Prima Sport.
Declarația nu a fost pe placul ultrașilor din Craiova. Gruparea Vechiul Spirit Ultras l-a taxat pe Gică Popescu. Suporterii și-au reamintit de ce îl consideră „trădător” pe fostul căpitan al Universității Craiova.







