Grindeanu, discuții cu Nicușor Dan pentru formarea Guvernului

Delia Pătru
Grindeanu, discuții cu Nicușor Dan pentru formarea Guvernului
Grindeanu, discuții cu Nicușor Dan pentru formarea Guvernului

Sorin Grindeanu va discuta cu președintele Nicușor Dan până la finalul săptămânii, spun surse din conducerea PSD, care se așteaptă ca o desemnare de premier să vină cel târziu în septembrie. Social-democrații lucrează între timp la formarea unei majorități care să susțină un eventual Guvern monocolor PSD, scrie hotnews.ro

Poster pentru Jona Clinic Craiova: echipă de medici dentiști în halate verzi, textul 'ZâMBEȘTI CU ÎNCREDERE!' și 'ACUM ÎN CRAIOVA!', listă de servicii și date de contact (021 9038, Str. Aries 34).

Discuții decisive între Sorin Grindeanu și Nicușor Dan

Noua sesiune parlamentară ordinară va începe pe 1 septembrie, așadar, dacă președintele va propune un premier la finalul lunii august, prim-ministrul desemnat va putea negocia susținerea pentru viitorul Guvern până la începutul sesiunii.

Grindeanu, discuții cu Nicușor Dan pentru formarea Guvernului
Grindeanu discuții cu Nicușor Dan pentru formarea Guvernului

Planul PSD: Cum vor social-democrații să strângă 233 de voturi

Social-democrații lucrează în acest timp activ la formarea unei majorități, urmărind să strângă cele 233 de voturi necesare pentru a trece un Guvern monocolor PSD, dacă premierul desemnat de Nicușor Dan va face parte din partidul lui Sorin Grindeanu.

Social-democrații iau în calcul susținerea parlamentarilor liberali anti-Bolojan, a celor din grupurile mici – PACE, UPR și neafiliați, precum și a minorităților. De asemenea, liderii PSD au avut discuții informale cu UDMR, formațiune care însă și-a coordonat până acum acțiunile cu PNL și USR.

„Până în 15 august e dificil să avem un guvern cu puteri depline. După data de 15 august, cred că putem deveni mai optimiști în a avea acest guvern”, a declarat Sorin Grindeanu, lider PSD, cu câteva zile în urmă.

Ce variante de Guvern susține UDMR

Discuțiile pentru noul Guvern, cum ar fi întâlnirea de la începutul săptămânii dintre Kelemen Hunor și Sorin Grindeanu, s-au purtat în paralel cu negocierile pentru proiectele de lege rămase restante din PNRR.

Miercuri, pe 29 iulie, liderul UDMR declara:

„Ar fi fost bine să forţăm un pic, între ghilimele, în sensul bun al cuvântului, formarea unui guvern de armistiţiu, până la sfârşitul anului, cu atacul zilnic cu drone, cu tot ce se întâmplă în zona de buget, cu evaluatorii care vin în ţară.” — Kelemen Hunor, lider UDMR

Kelemen Hunor a reiterat atunci care sunt singurele variante de Guvern pe care le vede posibile în acest moment:

  • Un guvern de tranziție
  • Unul minoritar PSD
  • Un guvern minoritar PNL

„A patra variantă nu există”, a subliniat liderul UDMR.

Cronologia crizei politice: De la demiterea lui Bolojan la eșecul consultărilor

După ce a fost demis prin moțiune de cenzură pe 5 mai, premierul Ilie Bolojan a depășit recordul pentru cel mai lung interimat, deținut până acum de Emil Boc.

De la momentul moțiunii PSD-AUR, au existat trei runde oficiale de consultări la Palatul Cotroceni:

Consultările din 18 mai: Primele discuții oficiale după demiterea Guvernului s-au finalizat fără nicio concluzie concretă.

Pe 23 iunie a fost a doua rundă de consultări, după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a picat la votul de încredere din Parlament. Atunci:

  • PSD l-a propus pe Sorin Grindeanu pentru funcția de premier.
  • PNL-USR-UDMR l-au propus pe Siegfried Mureșan.

Consultările din 13 iulie, când liderii partidelor politice s-au întâlnit din nou cu președintele, însă nici de această dată nu s-a conturat o majoritate clară.

Pe lângă aceste întâlniri, președintele Nicușor Dan a discutat neoficial, de mai multe ori, cu liderii fostei coaliții de guvernare pentru a „lua pulsul” situației, potrivit unor surse politice.

Citește și: Olguța Vasilescu: PSD susține un Guvern Sorin Grindeanu

author avatar
Delia Pătru
Delia Pătru s-a dedicat jurnalismului de aproape 18 ani. Dacă primii ani au format-o in presa scrisa, ultimii 8 ani, în rolul de editor online la Jurnalul Olteniei, au învățat-o cum să aducă știrea mai aproape de oameni, în timp real. Crede cu tărie că, indiferent de suportul pe care citim, hârtie sau ecran, calitatea informației rămâne principală.
Distribuie acest articol