Gorj: Bărbat reținut după ce și-a lovit soția

Nedelea Raluca
Gorj: Bărbat reținut după ce și-a lovit soția
Gorj: Bărbat reținut după ce și-a lovit soția

Un bărbat de 48 de ani din Târgu Jiu a fost reținut pentru 24 de ore. El a fost introdus în Centrul de Reținere al I.P.J. Gorj. Bărbatul este cercetat penal pentru violență în familie.

Polițiștii au intervenit după o sesizare primită pe 22 iulie 2026. Reclamanta este soția acestuia, o femeie de 71 de ani.

Agresiune pe fondul consumului de alcool

Incidentul a avut loc în jurul orei 18:30. Totul s-a petrecut la locuința lor din comuna Stănești. Pe fondul alcoolului și al unor neînțelegeri mai vechi, bărbatul a lovit-o pe femeie cu piciorul în față.

Victima nu a avut leziuni vizibile. Ea a refuzat îngrijirile medicale. Totuși, femeia a depus plângere scrisă împotriva soțului.

Ordin de protecție și conflict vechi

Polițiștii au evaluat riscul din acest caz. Ei au constatat un pericol iminent. Din acest motiv, au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele bărbatului.

Oamenii legii au verificat situația și în aplicația pentru violență domestică. Ei au descoperit că între cei doi soți exista un conflict vechi. În trecut au mai fost înregistrate sesizări similare.

Cercetările continuă sub supravegherea organelor judiciare pentru a stabili toate împrejurările fapte.

Declarația oficială a autorităților din Gorj

„La data de 22 iulie 2026, polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Târgu Jiu au fost sesizați de o femeie de 71 de ani, din municipiul Târgu Jiu, cu privire la faptul că ar fi fost agresată de soțul său.

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit faptul că, în jurul orei 18:30, în timp ce aceștia se aflau la locuința comună din comuna Stănești, pe fondul consumului de alcool și al unor neînțelegeri mai vechi, femeia ar fi fost lovită cu piciorul în zona feței de către soțul său, un bărbat de 48 de ani, din municipiul Târgu Jiu.

În urma agresiunii, femeia nu a prezentat leziuni vizibile și nu a solicitat acordarea de îngrijiri medicale, însă a formulat plângere scrisă împotriva soțului. Polițiștii au întocmit formularul de evaluare a riscului, rezultând existența unui risc iminent, fiind emis ordin de protecție provizoriu împotriva bărbatului.

Totodată, verificările efectuate în aplicația destinată gestionării cazurilor de violență domestică au evidențiat existența unor sesizări anterioare similare și a unei stări conflictuale între cei doi soți.

În continuarea cercetărilor și în baza probatoriului administrat, polițiștii au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore față de bărbatul de 48 de ani, acesta fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al I.P.J. Gorj.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie”, a spus IPJ Gorj.

Citește și Spitalul din Filiași: Investiție de 2,5 mil. euro

author avatar
Nedelea Raluca
Curioasă, ambițioasă și cu o atenție remarcabilă la detalii, ea este reporterul care nu lasă nicio întrebare fără răspuns. Ghidată de dorința de a descoperi mereu adevărul și de curajul de a încerca experiențe noi, transformă fiecare subiect într-o poveste autentică. Pentru ea, curiozitatea nu este un risc, ci motorul care o împinge să exploreze dincolo de aparențe, asigurându-se că nicio informație esențială nu îi scapă niciodată
Distribuie acest articol