Ministerul Sănătății cere măsuri speciale din cauza caniculei și oferă recomandări esențiale pentru protecția populației în zilele cu temperaturi extreme.
Ministerul Sănătății: Măsuri urgente din cauza caniculei
Meteorologii au extins sâmbătă Codul roșu de caniculă. Aproape jumătate de ţară intră de duminică dimineaţă sub avertizare cod roşu de temperaturi extreme, care vor ajunge până la 40 de grade, în celelalte regiuni fiind cod portocaliu de caniculă. De luni, codul roşu se extinde în cea mai mare parte a ţării, inclusiv în Bucureşti. Avertizarea Cod roșu va fi în vigoare până în 1 iulie, la ora 10.00.
În acest context, Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, informează Agerpres. Solicitarea vine în contextul alertor de vreme extremă care vizează trei sferturi din țară.
Astfel, Ministerul Sănătății solicită în mod expres:
- Serviciile de ambulanță – alertarea echipajelor și suplimentarea acestora, acolo unde numărul solicitărilor este în creștere;
- Direcțiile de sănătate publică – verificarea condițiilor de asigurare a asistenței medicale în unitățile sanitare (stocuri de medicamente de urgență, în special a medicamentelor pentru patologiile determinate/agravate de caniculă, resursa umană).
”Ascultați sfaturile medicilor și evitați expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie”, arată Ministerul Sănătăţii, într-o postare pe Facebook.

Cod roșu de caniculă în mare parte din țară
Reamintim că, ANM a anunțat un cod roșu de caniculă începând cu ziua de luni care va viza aproape toată țara.
În acest interval, în Oltenia , Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova și jumătatea vestică a Munteniei se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 41 de grade, cu cele mai ridicate valori în Banat și Crișana. Nopțile vor fi tropicale, cu minime ce se vor situa în general între 17 și 25 de grade.
De asemenea, până luni dimineața, va fi Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat în zone din Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, iar temperaturile maxime se vor situa între 34 și 38 de grade, cu cele mai mari valori în Banat. Totodată, noaptea va fi tropicală, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 și 22 de grade.

Recomandările Ministerului Sănătății pentru populație
Ministerul Sănătății le recomandă oamenilor să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11.00 și 18.00.

Gestionarea temperaturii în locuințe
Persoanele care au aer condiționat sunt sfătuite să regleze aparatul astfel încât temperatura să fie cu aproximativ 5 grade mai mică decât temperatura ambientală. Ventilatoarele nu ar trebui folosite dacă temperatura aerului depășește 32 de grade Celsius.
Cei care nu au aer condiționat acasă sau la locul de muncă sunt îndemnați să petreacă două-trei ore zilnic în spații răcoroase, precum magazine, spații publice sau cinematografe.

Reguli stricte de hidratare și alimentație
Ministerul recomandă consumul zilnic a cel puțin 1,5-2 litri de lichide, fără a aștepta apariția sensação de sete. În perioadele de caniculă, este recomandat consumul unui pahar de apă sau echivalentul acestuia la fiecare 15-20 de minute.
Oamenii sunt sfătuți să evite:
- Băuturile cu multă cofeină (cafea, ceai, cola);
- Băuturile cu mult zahăr (favorizează deshidratarea);
- Consumul de alcool, inclusiv bere sau vin (reduce capacitatea organismului de a face față căldurii).
În schimb, se recomandă consumul de fructe și legume proaspete (pepene, prune, castraveți, roșii), deoarece conțin multă apă. O doză de iaurt produce aceeași hidratare ca un pahar de apă.

Igienă personală și protecție în exterior
În timpul zilei sunt recomandate dușurile călduțe, fără ștergerea completă de apă, precum și purtarea pălăriilor de soare, a hainelor lejere, largi, din fibre naturale și de culori deschise.
Autoritățile recomandă evitarea activităților în exterior care necesită un consum mare de energie, precum sportul sau grădinăritul. De asemenea, populația este îndemnată să aibă grijă de copii, vârstnici și persoane cu dizabilități, oferindu-le lichide în mod regulat, chiar dacă nu le solicită.
Ministerul Sănătății le recomandă oamenilor să asculte sfaturile medicilor, să evite expunerea prelungită la soare, deshidratarea și activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie.
Foto generată cu ajutorul AI







