Conducerea centrală a PNL a decis să nu prelungească mandatele conducerilor interimare în 12 filiale din țară și sectoare din București, printre care Ilfov, Gorj, Brașov și Argeș. Motivul: acestea au încălcat repetat deciziile partidului și au boicotat Congresul Extraordinar de duminică, a anunțat liberalul Ionel Bogdan la finalul ședinței Biroului Politic.
Decizia îi lovește direct pe lideri importanți precum Alina Gorghiu (Argeș), Adrian Veștea (Brașov) și Hubert Thuma (Ilfov).
Epurări în PNL: Gorghiu, Veștea și Thuma lăsați fără putere!
Liberalul Ionel Bogdan a explicat criteriile stricte care au stat la baza acestei decizii radicale, arătând că actele de indisciplină nu mai sunt tolerate de la centru.
„Nu au îndeplinit următoarele condiții. În primul rând, au încălcat în mod deliberat și repetat deciziile Partidului Național Liberal. Apoi, nu au participat la congres sau chiar au obstrucționat participarea delegațiilor din acele filiale la congresul extraordinar care a avut loc în acest weekend. Sunt motive multiple pentru care aceste filiale n-ar fi trebuit să mai aibă prelungit interimatul”, a declarat deputatul Ionel Bogdan, marţi seară, după şedinţa Biroului Permanent Naţional al PNL.
Este vorba despre filialele din Argeș, Brașov, Călărași, Galați, Giurgiu, Gorj, Ialomița, Ilfov, respectiv sectoarele 2, 3, 4 și 5 din București.

Lideri de greutate din PNL, lăsați fără putere
Măsurile afectează direct figuri cheie din eșalonul superior al partidului, mulți dintre ei aflați în conflict deschis sau în competiție cu actuala conducere centrală.
PNL Argeş era condus de Alina Gorghiu, care l-a susţinut pe Adrian Veştea şi ar fi urmat să ocupe un post de vicepremier. Pe de altă parte, PNL Ilfov era condus de Hubert Thuma, un critic constant al preşedintelui PNL, Ilie Bolojan.
„Filiale, nu au îndeplinit următoarele condiţii: în primul rând, au încălcat în mod deliberat şi repetat deciziile Partidului Naţional Liberal. Apoi nu au participat la Congres sau chiar au obstrucţionat participarea delegaţilor din acele filiale la Congresul Extraordinar care a avut loc în acest weekend. Sunt motive multiple pentru care aceste filiale n-ar fi trebuit să mai aibă prelungit interimatul”, a mai declarat Ionel Bogdan.
Situația controversată de la PNL Ialomița
Întrebat dacă numirea la PNL Ialomiţa a unui senator ales pe listele SOS România care s-a înscris în PNL a fost o recompensă pentru că acesta nu a votat Guvernul Veştea, Ionel Bogdan a negat speculațiile:
„Nu cred că este vorba de nicio recompensă, este vorba de un senator din judeţul Ialomita. Având în vedere situaţia filialei din Ialomita, colegii au considerat oportun ca dânsul să prea o perioadă de interimat până când această organizaţie se va reorganiza. Pe urmă vom vedea cum vor decurge lucrurile mai târziu”.
Adrian Veștea, la un pas de excluderea din partid
Pe lângă dizolvarea organizațiilor, conducerea a trecut la măsuri punitive individuale. Au fost demarate procedurile de excludere din partid a fostului premier desemnat Adrian Veştea şi a celor care l-au susţinut. Totuși, eliminarea lor oficială este blocată momentan de birocrație.
„Procedurile în Partidul Naţional Liberal au început. Este aprobat un nou Statut, care urmează să fie înregistrat la Tribunalul Bucureşti conform normelor legale. Ulterior, vom putea finaliza această procedură. Atâta timp cât aceste excluderi din partid vor fi pe noul Statut, el trebuie să fie înregistrat legal la Tribunalul Bucureşti”, a conchis Ionel Bogdan.
20 parlamentari PNL urmează să fie eliminați din partid. Printre cei vizați se numără Cătălin Predoiu, Hubert Thuma, Adrian Veștea și Alina Gorghiu. Parlamentarii au susținut și au votat un guvern neaprobat de conducerea oficială a partidului.








