Agresiune în Gorj. Un bărbat a ajuns la spital

Romanian police car with blue and yellow stripes, 'Poliția' marking, and 112 emergency number emblem.
Poster pentru Jona Clinic Craiova: echipă de medici dentiști în halate verzi, textul 'ZâMBEȘTI CU ÎNCREDERE!' și 'ACUM ÎN CRAIOVA!', listă de servicii și date de contact (021 9038, Str. Aries 34).

Agresiune în fața locuinței. Victima a ajuns la spital

Un bărbat în vârstă de 75 de ani din localitatea Cîrbești, județul Gorj, a ajuns la spital după ce ar fi fost agresat fizic de un tânăr de 22 de ani, în urma unui conflict spontan.

Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de 1 iunie 2026, în jurul orei 07:40. Potrivit informațiilor furnizate de autorități, victima a apelat numărul unic de urgență 112 și a sesizat faptul că a fost lovită cu pumnii în zona capului și a pieptului.


Polițiștii au deschis dosar penal

La fața locului au intervenit polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu, care au demarat verificări pentru stabilirea împrejurărilor în care s-a produs incidentul.

Bărbatul agresat a fost preluat de un echipaj medical și transportat la Unitatea de Primiri Urgențe Gorj pentru acordarea de îngrijiri medicale.

În urma cercetărilor efectuate, oamenii legii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de lovire sau alte violențe.

Cercetările continuă

Anchetatorii continuă cercetările pentru stabilirea cu exactitate a situației de fapt și pentru luarea măsurilor legale care se impun în acest caz.

Comunicat IPJ Gorj

„La data de 1 iunie 2026, în jurul orei 07:40, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați prin apel 112 de către un bărbat, de 75 de ani, din Cîrbești, despre faptul că în timp ce se afla în fața locuinței, pe fondul unui conflict spontan, ar fi fost agresat fizic, fiind lovit cu pumnii în zona capului și a pieptului, de către un alt bărbat, de 22 de ani, din aceeași localitate.

Persoana vătămată a fost transportată cu ambulanța la Secția U.P.U. Gorj pentru acordarea de îngrijiri medicale. Bărbatului i-au fost aduse la cunoștință prevederile Legii 26/2024, acesta refuzând parcurgerea formularului de evaluare a riscului, fiindu-i înmânată cerere pentru a se adresa instanței.

În cauză s-a întocmit dosar penal, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de lovire sau alte violențe.”

author avatar
Florentina Olaru
Sunt pasionată de scris, de oameni și de poveștile care merită spuse. Am absolvit Facultatea de Litere din cadrul Universității București, iar formarea umanistă mi-a oferit nu doar instrumentele limbajului, ci și responsabilitatea de a le folosi corect. Pe lângă activitatea jurnalistică, sunt și profesor de limba germană, o profesie care m-a învățat rigoarea, claritatea și importanța comunicării corecte.Experiența din educație se reflectă în modul în care fac jurnalism: cred în verificarea faptelor, în echilibru și în informarea onestă a cititorilor. Scriu despre oameni, comunități și probleme reale, convinsă că jurnalismul de calitate începe cu responsabilitatea față de adevăr și față de public.
Distribuie acest articol