Craiova își păstrează antrenorul, cel puțin încă o etapă

Anghel Catalin
foto: Facebook/UCVOficial

Mirel Rădoi a hotărât să rămână la CSU Craiova, în ciuda tuturor discuțiilor din ultima perioadă. Antrenorul și-a regândit discursul legat de conducerea clubului și spune că se simte susținut în Bănie. Mai mult decât atât, tehnicianul alb-albaștrilor a explicat faptul că nu vrea să plece și că se gândește deja la următorul meci din campionat, cu Rapid.

Am auzit acum că au fost zvonuri. Nu pot să confirm sau să infirm. Cine dă veștile astea trebuie să-și asume. Nu mă gândesc la așa ceva. Contează ce vom face de mâine dimineață pentru meciul de duminică. Vor fi avantaje de partea Rapidului, dar avantajul nostru mare va fi aportul publicului. Vor fi meciuri din trei în trei zile, nu este ușor să-ți păstrezi prospețimea. Îmi asum tot ce spun, chiar dacă de multe ori greșesc. Fiecare e dispus la greșeală, dar dacă nu ar exista și astfel de probleme nu am putea face diferența între bine și rău. Eu sunt și prietenul, și fratele mai mare și tatăl jucătorilor. De multe ori trebuie să mai ridici și tonul, e normal asta. Dacă eu am puterea să fac o greșeală public, mi-o asum și îmi cer scuze în vestiar. Sunt sigur de poziția mea, pentru că sunt în fața voastră. Eu și cu acționarii avem puterea de a ne spune în față tot ceea ce dorim.

Simt că sunt susținut! Suntem într-o poziție bună, zic eu. În ultimele patru partide nu am pierdut. Da, puteam avea încă două puncte după meciul cu Metaloglobus, dar nimeni nu poate contesta evoluția. Nu s-a văzut lipsă de atitudine, a fost lipsă de șansă. Mingea s-a dus în bară, pe lângă. Prin felul meu de a spune lucrurilor pe nume deranjez de multe ori. Nu sunt arogant, chiar dacă poate par. Dacă simt nevoia să clarific anumite lucruri, o voi face. La mine au vorbit rezultatele. Dacă nu-i convine cuiva ceva, să se uite la rezultatele din ultimii ani”, a declarat Rădoi, potrivit Fanatik

Meciul dintre CSU Craiova și Rapid este programat duminică, de la ora 20:30, pe stadionul „Ion Oblemenco”. Partida va fi una extrem de importantă pentru ambele echipe. Giuleștenii se pot desprinde la 6 puncte de trupa din Bănie, cu o victorie, în timp ce oltenii îi pot egala pe rapidiști, dacă vor învinge. Totodată, va fi un duel interesant și al băncilor tehnice. Costel Gâlcă a fost înlocuit, la Craiova, de Mirel Rădoi, iar acum, aceștia se luptă pentru titlu în Superliga României.

author avatar
Anghel Catalin
Distribuie acest articol