Explozie urmată de incendiu la Mateești! Pompierii vâlceni au intervenit de urgență

Niculescu Andi
#image_title

Un incident periculos a avut loc astăzi, 7 octombrie, în localitatea Mateești, unde o casă a fost cuprinsă de flăcări în urma unei explozii produse la una dintre cele trei butelii aflate în interior.

„Pompierii militari vâlceni au fost solicitați, cu puțin timp în urmă, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă din localitatea Mateești. S-au deplasat de urgență la locul evenimentului forțe din cadrul Stației de Pompieri Grădiștea și Punctului de Lucru Bunești, cu 3 autospeciale de stingere cu apă și spumă. A fost anunțat și SVSU din localitate”, au transmis pompierii vâlceni.

La sosirea echipajelor, flăcările se manifestau violent la o locuință de aproximativ 60 de metri pătrați, existând pericolul extinderii la anexele din apropiere.

„Din primele informații aflate în urma recunoașterii, în casă se aflau 3 butelii, dintre care una a explodat fix în momentul când primul echipaj a ajuns la locul evenimentului. Din fericire, explozia nu a produs victime”, a precizat maiorul Albinaru. Intervenția promptă a pompierilor a limitat propagarea incendiului, iar ulterior acesta a fost localizat.

Din fericire, nu s-au înregistrat victime sau persoane care să necesite îngrijiri medicale, însă casa a suferit pagube importante. Cauza probabilă a incendiului urmează să fie stabilită de specialiști.

- Advertisement -
f0f6bb40 ea74 4d23 938c 31b9fdfe72dd
author avatar
Niculescu Andi
Distribuie acest articol