Un șofer recalcitrant care a amenințat un alt participant la trafic a fost amendat de polițiștii gorjeni. Oamenii legii s-au sesizat după ce șoferul agresat a publicat imagini video cu incidentul pe o rețea de socializare.
În imagini se observă cum bărbatul sancționat s-a dat jos din mașină, a mers către autoturismul celuilalt, i-a adresat injurii și l-a amenințat cu pumnul.
„Având în vedere postarea de pe un grup local, privind un conducător auto care ar fi avut un comportament necorespunzător în trafic, conducerea IPJ Gorj a dispus efectuarea de verificări pentru identificarea celui în cauză și luarea măsurilor legale
Bărbatul a fost identificat de polițiști, față de acesta fiind luată măsura sancționării conform OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, cu amendă în cuantum de 1.620 lei și reținerea permisului de conducere pentru o perioadă de 60 de zile pentru depășire neregulamentară.
De asemenea, bărbatul a fost sancționat conform legii 61/1991, cu amendă în cuantum de 1.000 de lei pentru săvârșirea în public de fapte acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare și amenințări cu acte de violență”, au precizat reprezentanții IPJ Gorj.








