Gorj: Sancționați pentru transportul ilegal de piatră

Florentina Olaru
#image_title

Doi operatori de transport au fost sancționați de polițiștii gorjeni, în localitatea Bumbești-Jiu, din județul Gorj.

La data de 17 septembrie a.c., polițiștii Serviciului Rutier Gorj, împreună cu reprezentanți ai Direcției Regionale Antifraudă Târgu Jiu, au aplicat sancțiuni în valoare totală de 20.000 de lei, în urma unei acțiuni de verificare a legalității transportului rutier de mărfuri, desfășurată pe drumul comunal DC 149 Bumbești Jiu – Pleșa.

Doi operatori de transport au fost amendați cu câte 15.000 de lei, după ce au fost depistați transportând piatră cu depășirea masei totale maxime admise a autovehiculelor.

Totodată, furnizorii de bunuri divizibile au fost sancționați cu câte 5.000 de lei, pentru încărcarea autovehiculelor peste limita legală prevăzută.

Poliția rutieră reamintește că nerespectarea normelor privind greutatea maximă admisă afectează siguranța rutieră și contribuie la deteriorarea infrastructurii rutiere.

- Advertisement -
author avatar
Florentina Olaru
Jurnalist
Distribuie acest articol