Județul Dolj a primit avizul pentru înființarea Organizației de Management a Destinației

Anghel Catalin
foto: Facebook/Cosmin Vasile

Consiliul Județean Dolj a primit avizul Ministerului Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului pentru înfiinţarea OMD Dolj, cea de-a patra organizație de management a destinației judeţene din ţară. Anunțul a fost făcut chiar de președintele CJ Dolj, Cosmin Vasile.

Judeţul Dolj este unul dintre puținele judeţe din România care îşi construiesc strategia de promovare prin intermediul unei organizații de management a destinaţiei. Inițiativa înființării a aparținut Consiliul Județean Dolj și s-au alăturat 15 unități administrativ-teritoriale, Aeroportul International Craiova, Camera de Comerț și Industrie Dolj, Asociația Horeca Oltenia, Centrul Regional de Voluntariat, dar și reprezentanți ai industriei ospitalității din județ. Este un pas important pentru comunitate, pentru economia locală și pentru toți cei care cred că Doljul merită să fie pe harta destinațiilor culturale din România”, a transmis Cosmin Vasile.

Scopul unui OMD este acela de a grupa toți factorii interesați de promovarea unei destinații în scop turistic, într-o formă atractivă, coerentă și competitivă, dar și de a fi un instrument de atragere a fondurilor externe special dedicate acestor organizații.

Obiectivele OMD Dolj urmăresc dezvoltarea identității turistice a Doljului, promovarea patrimoniului natural, cultural și gastronomic, susținerea evenimentelor locale și atragerea de vizitatori și turiști, în cadrul unui parteneriat public-privat de succes.

Conform administrației județene, prin Hotarârea Consiliului Județean Dolj nr.150/28.05.2025 a fost aprobată participarea U.A.T. Județul Dolj, în calitate de membru fondator alături de cei 18 parteneri, respectiv: U.A.T. Comuna Cârna, U.A.T. Comuna Bratovoești, U.A.T. Comuna Brabova, U.A.T. Comuna Perișor, U.A.T. Comuna Cernătești, U.A.T. Comuna Rast, U.A.T. Comuna Maglavit, U.A.T. Comuna Ostroveni, U.A.T. Orașul Filiași, U.A.T. Comuna Ciupercenii Noi, U.A.T. Comuna Bistreț, Regia Autonomă Aeroportul Internațional Craiova, Camera de Comerț și Industrie a Județului Dolj, S.C. Palace Tour S.R.L., S.C. Jiul SA Craiova, S.C. Restaurant Bacolux S.R.L, Asociația Horeca Oltenia și Asociația Centrul Regional de Voluntariat.

- Advertisement -

Așa cum s-a aprobat în Consiliul Județean, obiectivele Organizației sunt: creșterea gradului de valorificare a potențialului turistic din destinația Dolj; promovarea potențialului turistic natural și antropic al destinației Dolj; creșterea notorietății brandului turistic al destinației; creșterea duratei sejurului/turist; creșterea numărului de turiști din destinație într-un an.

Ce va face organizația: elaborarea strategiei de dezvoltare şi marketing turistic a destinaţiei; coordonarea şi implementarea strategiei de dezvoltare şi marketing turistic a destinaţiei; coordonarea procesului de realizare şi implementare a brandului destinaţiei; colaborează cu celelalte organizaţii de management al destinaţiei în vederea armonizării strategiilor de marketing; integrează şi coroborează datele statistice la nivelul destinaţiei; realizează cercetări de piaţă şi studii în domeniul turismului; colaborează cu celelalte instituţii competente la corelarea strategiei de marketing turistic cu strategia de dezvoltare turistică; contribuie la formarea resurselor umane din turism; cooperează cu organisme similare la nivel naţional şi internaţional pentru promovarea şi creşterea atractivităţii destinaţiei turistice; atrage fonduri rambursabile şi nerambursabile, prin diverse mecanisme financiare disponibile la nivel național și internațional, pentru dezvoltarea programelor turistice și a destinației; intră în parteneriate cu alte destinaţii apropiate geografic sau tipuri de produse turistice, pieţe sursă pentru creşterea competitivităţii regionale a destinaţiei; oferă servicii de consultanță în domeniul turismului și/sau domenii conexe acestuia.





author avatar
Anghel Catalin
Distribuie acest articol