luni, octombrie 28, 2024

Simona Halep, eliminată în primul tur de la Hong Kong

Simona Halep a fost eliminată în primul tur al turneului WTA 250 de la Hong Kong, cu premii de 267.082 de dolari.

Adversara sportivei noastre a fost Yue Yuan (26 de ani), locul 44 mondial.

Românca a arătat momente bune de joc, însă adversara ei a fost într-o zi strălucită, în care a reușit foarte multe lovituri excepționale, scrie digisport.ro

Astfel, Simona Halep a pierdut ambele seturi cu același scor, 3-6, și a părăsit competiția de la Hong Kong încă din primul tur.

Pentru prezenţa în primul tur la Hong Kong, Halep va primi 2.890 de dolari şi un punct WTA.

Yuan va primi pentru accederea în turul doi un cec de 4.040 de dolari şi 30 de puncte WTA.

După ce TAS i-a redus suspendarea, Simona Halep a participat la turneul de la Miami, unde a fost învinsă de Paula Badosa. Apoi a urmat turneul Challenger de la Paris, unde a abandonat în setul doi din cauza problemelor medicale, în fața sportivei McCartney Kessler.

La începutul lunii octombrie, Simona Halep a participat la un alt turneu de la Hong Kong, un Challenger, unde a câștigat cu Arina Rodionova, după care a pierdut, în turul doi, împotriva Annei Blinkova.