luni, octombrie 28, 2024

Fără antrenor și fără puncte, FCU Craiova se îndreaptă spre Liga 3

FCU Craiova a suferit încă un eșec în Liga 2, competiție pe care olteni credeau că o vor domina la pas, atunci când au retrogradat și s-au declarați uimiți de acest lucru, ținând cont de valoarea la care ei își estimau lotul. Echipa lui Adrian Mititelu a fost învinsă, duminică, de FK Miercurea Ciuc, scor 2-0.

Benjamin Babati a fost cel care a deschis scorul, în minutul 29, în meciul FK Miercurea Ciuc FCU Craiova. Atacantul este la al 5-lea gol al său în acest sezon de Liga 2, în 10 partide disputate în 11 etape. Cea de-a doua reușită a gazdelor a fost bifată în minutul 90+1, de Csuros.

FK Miercurea Ciuc: M. Simon – Hegedus, Kelemen, Palmeș – Bloj, Vereș (Sz. Szilagyi 60′), Bodo, Gal-Andrezly (cpt.) – Babati (Jebari 52′), Anderson Ceara (Torvund 60′), Dolny. Rezerve: Karacsony – J. Nagy, M. Kovacs, Bakoș, B. Pinter, Csuros. Antrenor: Robert Ilyeș.

FCU Craiova: C. Sandu – R. Negru, Kvakic (Andr. Dragu 46′), Lumbu, Padula (cpt.) – Bounaas, A. Camara – Abbey, Vl. Pop (Ndione 67′), T. Ciubotaru (Ct. Albu 46′) – Cl. Bălan (Meijer 60′). Rezerve: Gurău – Vl. Achim, Lekiatas, Biosan, Răduț. Antrenor: Valentin David (interimar).

Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc – Harghita). Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti). Asistenți: Stelian Slabu (Braşov) și Ionuţ Marius Bobe (Bucureşti). Rezervă: Răzvan Negară (Vaslui). Observator arbitri: Cristian Sava (Bacău). Delegat joc: Cristian Petropulos (Alba Iulia).

Fără antrenor și fără puncte, FCU Craiova se îndreaptă spre Liga 3. Obiectivul lui Adrian Mititelu era promovarea. Totuși, trupa din Bănie este mai aproape de retrogradare decât de prima scenă a fotbalului românesc. Alb-albaștrii nu au antrenor în B, momentan. Marius Croitoru avea o singură înfrângere, în ultimele 6 meciuri jucate, cea cu CS Afumați. Șefii clubului din Bănie caută o soluție pentru banca tehnică și speră la redresarea situației.