luni, octombrie 14, 2024

Hanbalistele de la SCM Rm. Vâlcea, calificare fără emoții

Handbalistele de la SCM Râmnicu Vâlcea s-au deplasat în Slovacia, pentru meciul retur cu Dunajka Streda, acolo unde aveau de apărat succesul din tur, la două goluri diferență. Vâlcencele au pornit ca favorite și în retur dar gazdele au început mai bine și au condus și la cinci goluri diferență, 9-4 în minutul 15.

SCM a strâns rapid și a reușit să intre la pauză în avantaj minim, 15-14. Emoțuii au mai fost doar în debutul mitanului secund după care diferența de valoare și de experiență și-a spus cuvântul. SCM s-a impus în final, 33-26 și s-a calificat în turul următor al Europa League, acolo unde are parte de un adversar de un cu totul alt calibru, Debrecen din Ungaria. O să fie ultimul pas înainte de calificarea în grupele competiției dar până atunci elevele lui Dahl au de trecut un hop important și în Liga Florilor, contra uneia dintre pretendentele la câștigarea titlului național, Gloria Bistrița.