luni, octombrie 28, 2024

SCM a pierdut la Câmpulung, dar încă speră la promovare

Fotbaliștii de la SCM Râmnicu Vâlcea s-au deplasat la Câmpulung pentru manșa tur a barajului de promovare în primul eșalon. Elevii lui Gabriel Mangalagiu au sperat la un rezultat pozitiv care să le sporească șansele de a ajunge în eșalonul al doilea și până la pauză jocul a fost unul echilibrat.

Prima repriză a fost săracă în faze de poartă și cele două formații au plecat la cabine la egalitate, 0-0. Gazdele au deschis scorul imediat după pauză, cu mult noroc, după ce șutul deviat al lui Șimion. SCM a avut o reacție rapidă și Bogdan Lăzărescu a egalat patru minute mai târziu după o lovitură de colț.

Vâlcea a marcat și un al doilea gol prin căpitanul Pârvu dar reușita nu a fost validată pentru offside. Echipa din Câmpulung a presat mai mult pe final de meci și a punctat pentru 2-1 după un șut frumos al lui Ciaccio.

Meciul retur va avea loc miercuri, în Zăvoi, vâlcenii având ca unică variantă victoria. Vâlcea nu a  avut o reprezentantă în eșalonul doi de șapte ani.