Update/Tânărul scos din apele Oltului nu a supraviețuit

Nedelea Raluca

Update/ISU Olt: Ora 20.40, pacientul a fost declarat decedat de medicul SAJ, fiind executate manevre de resuscitare aproximativ 90 de minute.

Tânărul s-ar fi aruncat intenționat în râu.

____

Un tânăr de 27 ani a fost scos, joi seara, din apele Oltului. Medicii încearcă acum să-l resusciteze.

„Echipaje din cadrul ISU Olt, cu o autospecială pentru scafandri, un echipaj SMURD, o autospecială complexă pentru intervenție și descarcerare, o autospecială pentru primă intervenție, cu peridoc și ambarcațiune cu motor, au acționat în zona Clubului Nautic, pentru căutarea unui bărbat înecat în râul Olt. În sprijinul militarilor au acționat și două echipaje de la Serviciul Județean de Ambulanță Olt, una dintre acestea cu medic. Căutările au fost începute pe luciul apei, fiind continuate cu ajutorul scafandrilor”, spune ISU Olt.

- Advertisement -

Bărbatul a fost găsit la aproximativ cinci metri de mal, adâncimea apei fiind de circa trei metri. Acestuia i se efectuează manevrele de resuscitare de către cadrele medicale.

author avatar
Nedelea Raluca
Distribuie acest articol