Cosmin Moți, directorul tehnic al campioanei Bulgariei, Ludogoreț Razgrad, a vorbit la superlativ despre viitorul antrenor al celor de la CSU Craiova. Fostul fundaș consideră că Ivaylo Petev este unul dintre cei mai valoroși tehnicieni care au ajuns în țară.
„Ce se vede acum la Ludogoreț a început cu el acum 14 ani. Petev a luat echipa din Divizia C și a adus primele două titluri, a promovat de două ori consecutiv. Cu siguranță a fost rampa lui de lansare. Ludogoreț e astăzi unde e și datorită lui în mare parte. Pentru mine e un antrenor foarte bun. E un antrenor dur, în sensul că ține la disciplină, nu contează numele jucătorului. Dacă a greșit, a plătit. E apropiat de jucători, doar că știe să impună respect. Pentru mine e un lider care poate pune pe picioare o echipă aflată în situația Craiovei. E un antrenor care creează fotbalul, nu se apară, variază, construiește și ideea lui e de joc e construită pe posesia mingii. Vrea ca echipa lui să aibă posesia cât mai mult și e concentrat pe asta cât mai mult. Pentru mine e unul dintre cei mai buni antrenori străini care au fost vreodată în România. O să vedeți. La Ludogoreț e o perioadă mai grea de câțiva ani, tot încercăm să găsim o formulă câștigătoare. Am schimbat foarte mulți jucători, au plecat foarte mulți, au venit alții”, a afirmat Cosmin Moți, potrivit Fanatik.
Ivaylo Petev și Cosmin Moți încă țin legătura. Ei s-au sfătuit și înainte ca antrenorul să accepte o înțelegere de principiu cu Mihai Rotaru. Directorul tehnic al campioanei Bulgariei a avut un mesaj și pentru olteni. Le-a spus acestora să aibă mare încredere în Petev, pentru că este o alegere foarte bună.
„Am vorbit cu el în ultima perioadă. Am vrut să-l las liniștit. I-am spus când a apărut prima oară oferta de la Craiova să meargă cu ochii închiși, să nu-și facă griji din niciun punct de vedere. I-am zis că are toate condițiile și știu bine cum se lucrează acolo și care e strategia. I-am zis să nu se gândească de două ori. Eu aș vrea să le spun celor de la Craiova să aibă încredere în el 100% și știu foarte bine că o să aibă mână liberă și să nu își facă griji din punctul ăsta de vedere. Eu un antrenor care știe ce face. Muncește de dimineață până seara, e la bază mereu, gândește antrenamentele, lucruri tactice, urmărește jucătorii și e un antrenor care pune suflet în tot ceea ce face”, a mai spus Moți, conform sursei citate.
foto: Instagram







