Severinenii se tem de frigul de la iarnă. Screciu: Mehedinți Gaz ne blochează și accesarea de fonduri

Jurnalul Olteniei

Severinenii se tem că vor îngheța de frig în locuințe în această iarnă. Asta după ce Mehedinți Gaz a blocat achiziția contoarelor necesare pentru racordarea la rețea, contoare pentru care oamenii au și plătit, iar primarul Marius Screciu spune că firma blochează accesarea de fonduri guvernamentale de către municipalitate, după cum arată orsova24.ro. Sursa citată arată că și anul trecut Mehedinți Gaz a lăsat 800 de oameni fără contoare, după ce aceștia au plătit în avans achiziția lor.

„Avem cam 120 de familii care și-au montat centrale, și-au scos calorifele afară, și vor sta fără căldură pentru că Mehedinți Gaz nu vrea să ne aducă aceste contoare. Noi am plătit pentru aceste contoare, am fost la ei și au zis că săptămâna viitoare vor rezolva această problemă, același lucru ni-l spun în fiecare săptămână, în concluzie ne duc cu vorba. Soluția este să tăiem rădăcinile de la această firmă, să dispară! Știm de unde vin și ce monopol au pus pe acest oraș,” a declarat Elena Nicolița Popescu, administrator la asociația de de proprietari nr.43 din Drobeta-Turnu Severin.

Reprezentanții firmei Mehedinți Gaz au precizat, pentru sursa citată, că vor fi montate contoarele.

Primarul Severinului, Marius Screciu, a afirmat: „Noi o să trimitem și către ANRE toate cererile asociațiilor, sper să se trezească și cei de acolo să ia măsuri cu această firmă. Noi am reziliat contractul cu ei în această toamnă și am avut dreptate pentru că vedeți ce probleme poate să creeze această firmă în Drobeta-Turnu Severin, pe lângă faptul că nu au continuat cu extinderea rețelei de gaze și avem doar 30% din oraș racordat la rețeaua de gaze, în acest moment ei nu pot să facă nici lucrurile elementare și să pună în funcțiune aceste contoare de gaze naturale”.

Pe de altă parte, primarul Screciu spune că Mehedinți Gaz blochează și accesarea de fonduri guvernamentale, de către municipalitate, pentru extinderea rețelei de gaze.

“Riscăm să pierdem și o sumă de bani prin programul Anghel Saligny. Tot Mehedinți Gaz ne blochează și accesarea acestor fonduri, avem de luat 110 de milioane de lei pentru a extinde rețeaua de gaze, dar conform ordinului de ministru, ne trebuie o aprobare de la Mehedinți Gaz, prin care ei menționeze că au terminat contractul de concesiune, că și-au încheiat obligațiile, dar acest lucru așa cum știm și noi, nu va fi posibil, pentru că ei încă mai au de lucru în municipiu,” a menționat primarul Marius Screciu.

Doar 30% dintre locuințele din Drobeta Turnu Severin sunt racordate la rețeaua de gaz.

ANAF a blocat conturile Mehedinți Gaz din cauza datoriilor pe care firma le are, suma ridicându-se la aproape 700 de mii de lei, iar primăria a retras concesiunea serviciului de distribuție a gazelor naturale de la Mehedinți Gaz, după ce firma nu și-a plătit redevența timp de trei luni.

author avatar
Jurnalul Olteniei
Distribuie acest articol